Pasłęckie spotkania z narodowym czytaniem odbędą się o godzinie 10:30 w namiocie Biblioteki Publicznej w Pasłęku w rejonie dużego parkingu przy ulicy Ogrodowej oraz o godzinie 11:30 na placu Tysiąclecia przed placem zabaw. - Zachęcamy do wspólnego czytania razem z nami fragmentów utworu. Pierwszych 5-8 osób w każdej lokalizacji otrzyma egzemplarze dramatu G. Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej". W obydwu miejscach czekać będziemy na Państwa ok. 30 minut. Zachęcamy też do przyniesienia własnych egzemplarzy utworu, które będzie można opieczętować specjalnym okolicznościowym stemplem, który otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP – mówi Piotr Adamczyk dyrektor Biblioteki Publicznej w Pasłęku.
Tak o „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda - To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
Prapremiera tragifarsy, napisanej w 1906 roku, odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie oraz we Lwowie. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
Napisz komentarz
Komentarze