Remont średniowiecznych murów to jedna z większych inwestycji prowadzonych w Pasłęku. Władze miasta odstąpiły od umowy z konsorcjum, które było wykonawcą prac w 2019 roku. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Elblągu. 2 stycznia 2020 roku wszczęto dochodzenie w sprawie nieumyślnego spowodowania uszkodzenia murów obronnych wpisanych do rejestru zabytków i objętych ochroną konserwatorską. - Firma nie wypełniała zapisów umowy i musieliśmy ja rozwiązać. Zadania nie były wykonywane zgodnie z dokumentacją. Obecnie część muru, która objęta jest postępowaniem jest wyłączona z prac konserwatorskich. Nie jest on remontowany w tej chwili. To fragment, który znajduje się przy parkingu Ralkiewicza. – mówi burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. Zdaniem Referatu Budownictwa i Gospodarki Komunalnej UM w Pasłęku konsorcjum, które było odpowiedzialne za remont murów, nie posiadało potencjału ludzkiego, ani finansowego do jego prawidłowego wykonania. Prokuratura Rejonowa w Elblągu 30 października 2020 roku przesłała do sądu akt oskarżenia. Wyrok zapadł na początku sierpnia 2021 roku.
Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście uznał właściciela firmy za winnego zarzuconego mu czynu i wymierzył mu karę grzywny 200 stawek dziennych ustalając wysokość jednej stawki na 100 złotych. Dodatkowo sąd orzekł, że oskarżony ma zapłacić na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w kwocie 10 tysięcy złotych oraz zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa 21 tys. 677 zł kosztów sądowych. Obrońcy oskarżonego odwołali się od wyroku sądu.
Obecnie prace związane z rewitalizacją średniowiecznych murów w Pasłęku prowadzi firma z Gronowa Górnego. Realizowane są prace w ramach zadania nr 2 (etap I), który obejmuje odcinek muru od Szkoły Łacińskiej do Bramy Młyńskiej tj. do budynku Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka o dł. 356 m. Prace na tym odcinku muru mają zakończyć się do 14 kwietnia 2022 roku. Obecnie trwają roboty związane z izolacją pionową ścian fundamentowych, podbiciem fundamentów, zabezpieczeniem i konserwacją ścian murowanych przyziemia oraz wzmocnieniem korony muru i izolacja poziomą. Ustawiono rusztowania od wewnętrznej strony szkoły Łacińskiej 100% oraz sukcesywnie od zewnętrznej części murów. Władze Pasłęka podpisały z firmą zajmująca się renowacją średniowiecznej fortyfikacji aneks do umowy na kontynuację prac w ramach zadania nr 3 (etap III). Ten etap obejmuje odcinek muru od parkingu przy murach do Bramy Wysokiej. Inwestycja pochłonie 12,8 miliona złotych z czego 8,5 miliona złotych to unijne dofinansowanie.
Napisz komentarz
Komentarze