Wokalistki z zespołu Wysoczanki połączyła wspólna pasja do śpiewu oraz miłość do swojej małej ojczyzny, czyli gminy Milejewo. – Wysoczanki to nasze dziecko. Rozpoczęłyśmy pracę nad repertuarem – dużo ćwiczymy, mamy warsztaty lokalne. Spotykamy się w Zalesiu, Pomorskiej Wsi i Stobojach. Zespół łączy ze sobą te trzy sołectwa z gminy Milejewo. W ten sposób zacieśniamy więzi lokalne i budujemy markę gminy – mówi Iwona Kowalska współzałożycielka zespołu.
Zespół powstał w 2019 roku. Tworzy go 12 pań w różnych wieku. Wysoczanki w swoich teledyskach do ludowych utworów promują piękno Wysoczyzny Elbląskiej – Wspólnie wybieramy piosenki i opracowujemy choreografię. Przekazem naszego zespołu jest pokazanie uroków naszych małych ojczyzn – mówi Barbara Sierocka sołtys wsi Stoboje, członkini zespołu Wysoczanki.
Poprzez muzykę Wysoczanki chcą pokazać, że właśnie w taki sposób można kontynuować tradycję i łączyć lokalną społeczność. – Od zawsze lubiłam śpiewać i chciałam należeć do takiego zespołu, ale nie miałam okazji. Dlatego zrodził się taki pomysł, by zespół powstał przy świetlicy, której jestem opiekunem. Śpiewam i wspaniale się realizuje – mówi Teresa Rutyna z Wysoczanek. Do tej pory zespół nagrał trzy teledyski. Po utworze „Lipka” panie w sielskich kadrach Wysoczyzny Elbląskiej można zobaczyć m.in. w polskiej pieśni patriotycznej „Polskie Kwiaty”.
Napisz komentarz
Komentarze