sobota, 23 listopada 2024 00:15
Reklama

Ile zarabiają prezesi państwowych spółek? Daniel Obajtek na czele

Niespełna 2,2 mln zł - tyle po roku zarobił Daniel Obajtek pełniąc funkcję prezesa PKN Orlen. Jak na jego tle wypadli prezesi innych spółek Skarbu Państwa? Sprawdziliśmy.
Ile zarabiają prezesi państwowych spółek? Daniel Obajtek na czele

Autor: fot. iStock

Samo wynagrodzenie Daniela Obajtka w 2020 roku wyniosło 1 mln 286 tys. złotych. Z rocznego raportu PKN Orlen wynika, że jest to kwota wyższa o 80 tys. złotych w porównaniu do roku poprzedniego. To jednak nie wszystko, w dokumencie czytamy jeszcze o tzw. „premiach potencjalnie należnych członkom zarządu spółki, pełniącym funkcję w danym roku do wypłaty w roku kolejnym”. Z bilansu wynika, że w 2020 roku była to kwota 966 tys. zł. Zatem jeśli zsumujemy honorarium z nagrodą wyjdzie nam niemal 2,2 mln złotych.

Drugie miejsce na liście najlepiej wynagradzanych prezesów polskich spółek Skarbu Państwa zajmuje szef Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, który zarobił 1 mln 246 tys. złotych. Na trzeciej pozycji znalazł się Marcin Chludziński, prezes KGHM z przychodem na poziomie 966 tys. złotych.

Sumy robią wrażenie, jednak prywatne firmy płacą zdecydowanie lepiej. Bank rozbił szef Allegro, który w 2020 roku zarobił ponad 10 mln złotych. Ponad dwa razy więcej od Daniela Obajtka zainkasował Cezary Stupyłkowski, prezes mBank-u. Jego raportowane wynagrodzenie wyniosło 4 mln 835 tys. złotych. Zaraz za nim znalazł się szef konkurencyjnej instytucji finansowej, Millenium, który zyskał 4 mln 834 tys. złotych.

Nie tylko banki sowicie wynagradzają swoich szefów. Wysoko opłacani są prezesi Budimeksu (4 mln 53 tys. zł) oraz Cyfrowego Polsatu (3 mln 500 tys. zł). Z raportu spółek wynika, że daleko w tyle za prezesami banków są szefowie takich spółek jak Eurocash oraz Blomed Lublin, czyli firma pracująca nad stworzeniem polskiego leku na koronawirusa. Prezesi tych przedsiębiorstw zarobili średnio około 350 tysięcy złotych w rok. 

Ustawa kominowa, a wynagrodzenia w spółkach

W 2017 roku weszła w życie ustawa kominowa, która wprowadziła widełki dla władz określonych spółek, co spowodowało, że miesięczne wynagrodzenie Daniela Obajtka spadło. Nie przeszkadza to jednak w pobieraniu premii. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama