niedziela, 22 września 2024 04:00
Reklama

Co z handlem w niedzielę? Sejm podjął decyzję

Uszczelnienie „luk prawnych”, które umożliwiają przedsiębiorcom prowadzenie sprzedaży wbrew ustalonym wcześniej zakazom, było tematem ostatniego posiedzenia posłów. W jego wyniku wprowadzono zapisy, które mogą zakończyć proceder przekształcania sklepów w placówki pocztowe, aby ominąć restrykcje.
Co z handlem w niedzielę? Sejm podjął decyzję

Autor: iStock

Jeśli poczta, to tylko prawdziwa

Kiedy w życie weszły przepisy zakazujące prowadzenia handlu w niedzielę, zarówno mniejsze sieci sklepów, jak i giganci spożywczy znaleźli sposób na to, aby je ominąć. Coraz więcej placówek wprowadziło do swoich usług możliwość odbierania i nadawania przesyłek. Takie posunięcie pozwoliło na wykorzystanie „luki prawnej”, która zezwalała na działalność w ostatnim dniu tygodnia placówkom pocztowym.

PiS nie był zadowolony

Dlatego przepisy mają zostać uszczelnione. Teraz, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, aby otworzyć się w niedzielę, sklep z usługami pocztowymi będzie musiał spełnić określone wymagania. Nowelizacja ustawy zakłada, że przedsiębiorcy otworzą placówki legalnie jedynie w sytuacji, kiedy ich przychody wynikające z obsługą przesyłek wyniosą minimum 50 proc. całości obrotu. Potwierdzenie tego faktu ma wynikać z nowego obowiązku, który zostanie na nich nałożony. Zobligowani będą bowiem do prowadzenia podwójnej ewidencji. Jeśli uchylą się od którejś z regulacji, prawo pozwoli nałożyć na nich grzywnę w wysokości nawet 100 tys. zł.

Zyskają sklepy osiedlowe

Nowe regulacje skierowane są do dużych sieci handlowych. Powody do zadowolenia mogą mieć jednak przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe osiedlowe sklepy. Oni będą wyłączeni z zaostrzonych przepisów, pod warunkiem że za ladą stanie sam właściciel lub członek jego rodziny. Wedle najnowszych ustaleń, oprócz małżonka lub własnego dziecka, handlujący będzie mógł wyznaczyć do pełnienia tego obowiązku również rodzeństwo, dziadków lub wnuki. Sklepikarze dostaną dodatkowy czas na wprowadzenie zmian. Okres pomiędzy wejściem w życie przepisów od momentu ich publikacji wyniesie bowiem trzy miesiące.

Aby nowelizacja ustawy o zakazie niedzielnego handlu mogła nabrać mocy prawnej, musi jeszcze zostać poparta większością głosów podczas posiedzenia senatu.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama