wtorek, 26 listopada 2024 10:21
Reklama

Orkiestra dęta z Zielonki Pasłęckiej z płytą

Orkiestra dęta z Zielonki Pasłęckiej wydała płytę. Znalazły się na niej utwory wykonywane podczas różnych uroczystości.
Orkiestra dęta z Zielonki Pasłęckiej z płytą

Autor: UMiG w Pasłęku

Premiera płyty odbyła się w kościele św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej. Na krążku znalazło się 11 utworów. Wśród nich autorskie interpretacje wielu znanych kawałków jak m.in. „What a wonderful wordl” Luisa Amstronga, czy „We are the champions” Queen.

Orkiestra Dęta przy Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej powstała w 1987 roku. Pierwszym kapelmistrzem został Władysław Bogusławski. Członkami orkiestry w pierwszych latach jej istnienia były osoby, które grały już w orkiestrach wojskowych i zespołach muzycznych: Władysław Pierszchała, Jan Nowicki, Jan Bogusławski, Jerzy Truszkowski, Bogdan Ostrowski, Wojciech Hulanicki, Roman Hulanicki, Józef Hulanicki, Zbigniew Kleparski, Edward Ostrowki, Tadeusz Łaskarzewski, Deonizy Krasiński, Roman Banaszek.

Do orkiestry wstępowali też młodzi członkowie, którzy uczestniczyli w próbach oraz uczyli się gry na instrumentach dętych i ostatecznie pozostawali w zespole jako muzycy. Młodzi adepci Orkiestry Parafialnej byli uczniami szkół podstawowych i zawodowych. Wywodzili się oni z rodzin, których ojcowie grali już w orkiestrze dętej. Wymienić tu należy Tomasza Truszkowskiego, Henryka Kitę, Krzysztofa Koladyńskiego, Andrzeja Bajgota, Krzysztofa Bajgota, Agnieszkę Kleparską, Macieja Kleparskiego, Franciszka Pierszchałę, Krzysztofa Pierszchałę, Tadeusza Pierszchałę, Andrzeja Krasińskiego, Dawida Burka, Bartosza Burka, Kamila Sienkiewicza, Ostrowskiego Piotra.

Po śmierci kapelmistrza Władysława Bogusławskiego nowym kapelmistrzem został jego syn Jan Bogusławski, który w tym okresie zawodowo grał w orkiestrze wojskowej w Olsztynie. W trakcie jego kadencji do zespołu dołączyło wielu nowych członków, których od podstaw nauczył gry na instrumentach oraz wprowadził w repertuar orkiestry dużo utworów świeckich i rozrywkowych zaaranżowanych przez siebie. Po śmierci Jana Bogusławskiego obowiązki kapelmistrza orkiestry objął Bogdan Ostrowski, który w związku z pogłębiającą się chorobą zrezygnował z prowadzenia orkiestry. W związku z tym, na kapelmistrza członkowie orkiestry zaproponowali grającego już w zespole Andrzeja Krasińskiego - absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Andrzej Krasiński jako kapelmistrz prowadzi orkiestrę od 2007 roku.

Główną działalnością orkiestry są występy podczas świąt kościelnych m.in. Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Bożego Ciała. Orkiestra występuje także podczas świąt narodowych, uroczystości związanych z jubileuszami, ślubami oraz pogrzebami.  W 2012 roku czterech członków orkiestry: Nowicki Jan, Krasiński Deonizy, Kleparski Zbigniew, Hulanicki Wojciech zostało odznaczonych przez Ministra Kultury medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Takie odznaczenie również w 2014 roku otrzymał długoletni członek orkiestry – Andrzej Bajgot.

Obecnie orkiestra liczy 18 członków grających na instrumentach dętych blaszanych, drewnianych oraz perkusyjnych. Są to:

1. Krasiński Andrzej - kapelmistrz, puzon

2. Krasiński Adam - instrumenty perkusyjne

3. Krasiński Zbigniew - instrumenty perkusyjne

4. Krasiński Mateusz - trąbka

5. Sienkiewicz Kamil - trąbka

6. Burek Dawid - trąbka

7. Bajgot Krzysztof - sakshorn tenorowy

8. Bajgot Andrzej - sakshorn barytonowy

9. Bajgot Aleksandra - trąbka

10. Bajgot Adrian - sakshorn tenorowy

11. Kleparski Zbigniew - waltornia

12. Kleparska Agnieszka - saksofon tenorowy

13. Hulanicki Wojciech - tuba

14. Nowicki Jan - sakshorn tenorowy

15. Słowikowski Tomasz - sakshorn tenorowy

16. Słowikowski Wojciech - tuba

17. Łaskarzewski Paweł - trąbka

18. Mirosław Jankowski - perkusja

 

Muzycy współpracujący (nagrywali razem płytę):

1. Dreger Michał - trąbka

2. Fedoruk Kamil - trąbka

3. Kowalczyk Jarosław - tenor

4. Roczniak Ernest - perkusja

5. Kwolik Marek - tuba



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama