piątek, 22 listopada 2024 04:49
Reklama

Fiskus może sprawdzić, czy loterie szczepionkowe były zgodne z prawem

Oprócz ogólnopolskiej loterii szczepionkowej, mieszkańcy niektórych gmin mogli wziąć udział również w mniejszych, lokalnych. Okazuje się jednak, że konkursy organizowane przez samorządy niekoniecznie były zgodne z obowiązującymi przepisami.
Fiskus może sprawdzić, czy loterie szczepionkowe były zgodne z prawem

Autor: iStock

Polecenie od wojewody

O sprawie informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Samorządy otrzymywały od wojewodów pieniądze na rozpowszechnianie programu szczepień, a następnie organizowały na terenie swoich gmin konkursy fantowe. Można było wygrać m.in. rowery, laptopy i kosiarki. Dziennikarze zaznaczają, że w co najmniej kilkunastu przypadkach utworzenie loterii było niezgodne z prawem. Choć urzędnicy udostępniali mieszkańcom regulaminy oraz spisywali stosowne protokoły, zdarzało im się nie dopełnić podstawowego obowiązku.

Zgłoszenie do fiskusa

Każda loteria podlega ustawie o grach hazardowych. Zapis w prawie nakłada na organizatora przedsięwzięcia obowiązek jego zgłoszenia do urzędu skarbowego i odprowadzenia opłaty w wysokości 10 proc. wartości wszystkich fantów (nie mniej niż 2624 zł); uzyskania bankowej gwarancji wypłaty nagród; otrzymania od Administracji Skarbowej akceptacji regulaminu i zgody na przeprowadzenie przedsięwzięcia. Do nadzoru nad loterią powinna być wyznaczona uprawniona do tego osoba. Według dziennika, w wielu przypadkach formalności te nie zostały dopełnione. 

Gminy mogą naprawić błąd

Konsekwencją bezprawnego przeprowadzenia konkursu mogą być wysokie kary finansowe dla samorządów. „Mowa nawet o setkach tysięcy złotych, czyli kwotach, na jakie opiewają niekiedy lokalne budżety. Zrobienie loterii promocyjnej bez zezwolenia zagrożone jest bowiem karą maksymalną do 200 tys. zł. Do tego mogą jeszcze dojść kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje grzywnę w wysokości od 120 do 240 stawek dziennych.” – czytamy w publikacji.

Aby tego uniknąć, gminy mogą skorzystać z tzw. „czynnego żalu”, czyli dobrowolnego przyznania się przed fiskusem do złamania przepisów i uregulowania stosownych należności wraz z odsetkami oraz dopełnienia wymaganych formalności. Laureci mogą zachować przyznane wcześniej nagrody.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama