Dla regionu wodnego Dolnej Wisły przewidziano 160 działań przeciwpowodziowych. Aż 59 z nich to nowe przedsięwzięcia przewidziane do realizacji na Żuławach – terenie najbardziej zagrożonym ryzykiem wystąpienia powodzi. – Dla obszaru Żuław przygotowana została największa liczba działań podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Są to przebudowy, odbudowy i remonty wałów przeciwpowodziowych, które tam występują, modernizacje i budowy nowych stacji pomp oraz przede wszystkim działania zapewniające bezpieczeństwo dla tego obszaru od strony Wisły. Szczególnie w przypadku zatorów lodowych – mówił podczas konsultacji społecznych on-line w Elblągu Andrzej Winiarski dyrektor Wód Polskich w Gdańsku. Najwyższy priorytet w aktualizacji Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym ma remont wybranych odcinków wałów rzeki Fiszewki w gminach Elbląg i Gronowo Elbląskie. Istotna jest również ochrona przed wodami powodziowymi regionu Dolnej Wisły poprzez przebudowę ostróg na Wiśle. Efektem tych prac ma być odsunięcie nurtu rzeki od brzegów, sprzyjające zarówno utrzymaniu warunków umożliwiających prowadzenie akcji lodołamania, jak i redukcji erozji brzegowej oraz ochronie wałów przeciwpowodziowych przed uszkodzeniem.
Konferencja podsumowująca przygotowanie projektów drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami i projektów aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym odbywała się w dniach 17-18 listopada 2021 roku. Koszt realizacji działań zaplanowanych w obu dokumentach szacuje się na ok. 74 mld zł. – Zarówno problematyka poprawy jakości wód, ich wykorzystywania oraz dostępności zasobów wody pitnej, jak i ochrona przed zagrożeniem powodziowym mają wspólny mianownik. To bezpieczeństwo nas wszystkich, zarówno tu i teraz, jak również w przyszłości. Liczny udział interesariuszy w dyskusjach, które odbyły się w całym kraju, świadczy o rosnącej wrażliwości społecznej w tym zakresie. To dobra prognoza dla gospodarki wodnej w Polsce wymagającej zarówno olbrzymich nakładów finansowych, jak i społecznej akceptacji zaplanowanych działań – mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Konsultacje społeczne planów zarządzania ryzykiem powodziowym trwały od 22 grudnia 2020 r. do 22 września 2021 r. W ich trakcie odbyło się 31 spotkań konsultacyjnych.
Podczas konsultacji, które były prowadzone on-line zgłoszono 800 wniosków i uwag. Zdecydowana większość dotyczyła zadań planowanych w obszarze dorzecza Wisły. Na ostatecznej liście projektu aPZRP znalazło się ponad 1000 działań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców zagrożonych terenów. Ich realizacja będzie kosztowała ok. 48 mld zł. Największe zainteresowanie, zarówno ze strony mieszkańców, jak i jednostek samorządowych, towarzyszyło konsultacjom Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły w obszarze zlewni Prądnika oraz tzw. Wisły Sandomierskiej.
Napisz komentarz
Komentarze