piątek, 22 listopada 2024 18:10
Reklama

Pałac w Marwicy czeka na nowego właściciela

Zabytkowy Pałac w Marwicy wciąż jest na sprzedaż. Przez ostatnie lata mieściła się tutaj Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Orle Gniazdo”. Do tej pory przeprowadzono trzy przetargi.
Pałac w Marwicy czeka na nowego właściciela

Autor: www.powiat.elblag.pl

Ogłoszenie o sprzedaży dworu wraz z działką starostwo powiatowe w Elblągu zamieściło na swojej stronie internetowej. To kolejne podejście do sprzedaży. Początkowo cena wywoławcza nieruchomości wynosiła ponad 4 mln złotych. Teraz są to 2 mln złotych. – Zainteresowanie nieruchomością jest nadal – mówi Maciej Romanowski starosta elbląski. – Teraz, w związku  z tym, że przeprowadzaliśmy już  tyle prób sprzedaży możemy przystąpić do rokowań i negocjacji. Przyszli oferenci proponują, by płatność rozłożyć na raty. Chcielibyśmy 50 procent kwoty, czyli 1 mln złotych otrzymać przed podpisaniem aktu notarialnego, a pozostałą część kwoty rozłożyć na raty. Jednak maksymalnie 5 rat na 5 lat – dodaje starosta. Władze powiatu nie ukrywają, że chciałaby sprzedać nieruchomość jak najszybciej. – Obiekt jest nadzorowany i ogrzewany, jednak jeśli nie jest użytkowany to jest narażony na degradację – mówi starota elbląski.

Dwór w Marwicy w gm. Rychliki wybudowano w latach 1780 – 1790. W latach 1910-1932 przebudowano ją w stylu secesyjnym. Majątek należał wówczas do rodziny Kriegów. W 1929 roku posiadłość została sprzedana na rzecz państwa, które odprzedało ziemię okolicznym chłopom. W dworze urządzono dom opieki dla osób starszych, a następnie dom dzieci wysyłanych na wieś. W pewnym okresie mieściła się tu także szkoła Hitlerjugend. Do końca 2019 roku znajdowała się tu Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Orle Gniazdo”. Jej mieszkańcy przenieśli się do mniejszych placówek w Pasłęku i Zielonce Pasłęckiej.

Dwór wybudowano na planie zbliżonym do kwadratu. Ma 3 piętra, natomiast skrzydło od południowego zachodu jest jednokondygnacyjne.  W 1960 roku od strony wschodniej dostawiono niską przybudówkę nie nawiązującą wyglądem do całości. Wewnątrz zachowały się oryginalne boazerie holu, ozdobne, dwuskrzydłowe drzwi do salonu ogrodowego oraz schody z ozdobną balustradą. Po stronie północnej obiektu rozciąga się park wraz ze stawem. Od południa prowadzi główny wjazd, poprzez bramę wjazdową w starym ogrodzeniu. W części zachodniej znajdują się dawne zabudowania podworskie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama