Ogłoszenie o sprzedaży dworu wraz z działką starostwo powiatowe w Elblągu zamieściło na swojej stronie internetowej. To kolejne podejście do sprzedaży. Początkowo cena wywoławcza nieruchomości wynosiła ponad 4 mln złotych. Teraz są to 2 mln złotych. – Zainteresowanie nieruchomością jest nadal – mówi Maciej Romanowski starosta elbląski. – Teraz, w związku z tym, że przeprowadzaliśmy już tyle prób sprzedaży możemy przystąpić do rokowań i negocjacji. Przyszli oferenci proponują, by płatność rozłożyć na raty. Chcielibyśmy 50 procent kwoty, czyli 1 mln złotych otrzymać przed podpisaniem aktu notarialnego, a pozostałą część kwoty rozłożyć na raty. Jednak maksymalnie 5 rat na 5 lat – dodaje starosta. Władze powiatu nie ukrywają, że chciałaby sprzedać nieruchomość jak najszybciej. – Obiekt jest nadzorowany i ogrzewany, jednak jeśli nie jest użytkowany to jest narażony na degradację – mówi starota elbląski.
Dwór w Marwicy w gm. Rychliki wybudowano w latach 1780 – 1790. W latach 1910-1932 przebudowano ją w stylu secesyjnym. Majątek należał wówczas do rodziny Kriegów. W 1929 roku posiadłość została sprzedana na rzecz państwa, które odprzedało ziemię okolicznym chłopom. W dworze urządzono dom opieki dla osób starszych, a następnie dom dzieci wysyłanych na wieś. W pewnym okresie mieściła się tu także szkoła Hitlerjugend. Do końca 2019 roku znajdowała się tu Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Orle Gniazdo”. Jej mieszkańcy przenieśli się do mniejszych placówek w Pasłęku i Zielonce Pasłęckiej.
Dwór wybudowano na planie zbliżonym do kwadratu. Ma 3 piętra, natomiast skrzydło od południowego zachodu jest jednokondygnacyjne. W 1960 roku od strony wschodniej dostawiono niską przybudówkę nie nawiązującą wyglądem do całości. Wewnątrz zachowały się oryginalne boazerie holu, ozdobne, dwuskrzydłowe drzwi do salonu ogrodowego oraz schody z ozdobną balustradą. Po stronie północnej obiektu rozciąga się park wraz ze stawem. Od południa prowadzi główny wjazd, poprzez bramę wjazdową w starym ogrodzeniu. W części zachodniej znajdują się dawne zabudowania podworskie.
Napisz komentarz
Komentarze