piątek, 22 listopada 2024 16:55
Reklama

Nowe Monasterzysko i Zalesie docenione za sołeckie inicjatywy

Nowe Monasterzysko zajęło pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie na najciekawszą inicjatywę sołecką przyczyniającą się do poprawy estetyki miejscowości. Natomiast Zalesie zajęło II miejsce na najciekawszą inicjatywę sołecką przyczyniającą się do aktywizacji mieszkańców i budowania kapitału społecznego.
Nowe Monasterzysko i Zalesie docenione za sołeckie inicjatywy

Autor: gmina Młynary

Poprawa estetyki

Nowe Monasterzysko docenione za poprawę estetyki miejsca. Sołectwo do konkursu zgłosiło murowany witacz, który znajduje się przy wjeździe do miejscowości. Wykonali do mieszkańcy w 2018 roku. . Budowa witacza zaplanowana była w Planie Odnowy Miejscowości napisanym przez mieszkańców. Wcześniej witacz został zaprojektowany przez studentów Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w ramach prowadzonej współpracy mieszkańców i Uniwersytetu. Witacz Nowego Monasterzyska z metalowymi elementami i kołami zębatymi nawiązuje do mechanizmu zegara. Został on bowiem zaprojektowany zgodnie z tematem przewodnim – „Nowe Monasterzysko wioską dobrego czasu”. Za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii najciekawsza inicjatywa sołecka przyczyniająca się do poprawy estetyki miejscowości Nowe Monasterzysko w gminie Młynary otrzymało nagrody o łącznej wartości 5 tysięcy złotych.

Drugie miejsce zajęło sołectwo Ługwałd w gminie Dywity za zagospodarowanie placów wiejskich we wsi Ługwałd, a na trzecim miejscu uplasowało się sołectwo Rekownica w gminie Jedwabno za inicjatywę „Mała wieś ludzi o wielkich sercach”.

 

Aktywizacja mieszkańców

Zalesie z gminy Milejewo otrzymało nagrodę marszałka województwa-warmińsko-mazurskiego. Sołectwo zdobyło II miejsce i 4 tysiące złotych za najciekawszą inicjatywę sołecka przyczyniająca się do aktywizacji mieszkańców i budowania kapitału społecznego. Doceniona zostało utworzenie zespołu ludowego „Wysoczanki”.

Wokalistki z zespołu Wysoczanki połączyła wspólna pasja do śpiewu oraz miłość do swojej małej ojczyzny, czyli gminy Milejewo. – Wysoczanki to nasze dziecko. Zespół łączy ze sobą te trzy sołectwa z gminy Milejewo. W ten sposób zacieśniamy więzi lokalne i budujemy markę gminy – mówi Iwona Kowalska współzałożycielka zespołu.

Zespół powstał w 2019 roku. Tworzy go 12 pań w różnych wieku. Wysoczanki w swoich teledyskach do ludowych utworów promują piękno Wysoczyzny Elbląskiej – wspólnie wybieramy piosenki i opracowujemy choreografię. Przekazem naszego zespołu jest pokazanie uroków naszych małych ojczyzn – mówi Barbara Sierocka sołtys wsi Stoboje, członkini zespołu Wysoczanki.

Poprzez muzykę Wysoczanki chcą pokazać, że właśnie w taki sposób można kontynuować tradycję i łączyć lokalną społeczność. Zespół na swoim koncie maj już kilka teledysków, m.in. do utworu „Lipka”, „Polskie kwiaty”, czy „Czerwone Jagody”.

Pierwsze miejsce w konkursie na najciekawszą inicjatywę sołecką przyczyniającą się do aktywizacji mieszkańców i budowania kapitału społecznego zajęło sołectwo Blanki z gminy Lidzbark Warmiński za Festiwal Ziół, a na trzecim miejscu uplasował się Trygort z gminy Węgorzewo na inicjatywę „Robimy kulturę na wsi”.

 

Impreza cykliczna

W konkursie na najciekawszą imprezę cykliczną aktywizującą mieszkańców pierwsze miejsce zajęło sołectwo Żytkiejmy w gminie Dubeniki za Święto Sękacza, natomiast drugie miejsce zajęło Biesowo w gminie Biskupiec za Warmińską Ucztę Pierogową.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama