W cyfrowych zbiorach znalazły się m.in. dokumenty związane z przekazaniem terenów wokół Pasłęka Polsce. – Dokumenty dotyczące przekazania terenów dawnego powiatu pasłęckiego w 1945 roku przez Komendanturę wojskową radziecką pierwszemu staroście pasłęckiemu. Takie dokumenty oryginalne posiadamy i one jako pierwsze znalazły się w bibliotece cyfrowej – mówi Piotr Adamczyk dyrektor biblioteki w Pasłęku. Wśród zbiorów pochodzących z biblioteki w Pasłęku zdigitalizowane zostały przedwojenne pocztówki, dawne banknoty, a także jubileuszowa gazeta z 1897 wydana z okazji 600-lecia powstania miasta.
Biblioteka w Pasłęku otrzymała ponad 28,5 tys. dofinansowania z Instytutu Książki na stworzenie stanowiska do prowadzenia praca digitalizacyjnych. Kupiono skaner laserowy do książek i dokumentów do formatu A3 oraz skaner do slajdów i klisz fotograficznych 35 mm, oraz wydajny graficznie komputer stacjonarny. - Do prac digitalizacyjnych zakupiono również podstawowe oprogramowanie do wstępnej obróbki graficznej i pracy z warstwami OCR. Zakup ten, będący częścią projektu pozwoli na bardziej profesjonalne podejmowanie działań digitalizacyjnych i zwiększanie zasobów cyfrowych pasłęckiej biblioteki – mówi Piotr Adamczyk dyrektor biblioteki w Pasłęku.
W Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej można obejrzeć dawne dokumenty, które dzięki digitalizacji mogą dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Poza pasłęckimi zbiorami w bibliotece cyfrowej znajdują się także zabytkowe zbiory z biblioteki w Pasymiu, Szczytnie, Gołdapi czy Mrągowa.
Napisz komentarz
Komentarze