W tym roku planowane są kolejne koncerty..
18 stycznia 2022 roku Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski spotkał się z Dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i podziękował za współpracę z pasłęckim samorządem, za realizację działań kulturalnych na terenie Miasta i Gminy Pasłęk oraz współpracę z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury.
Organizowane przez Elbląską Orkiestrę Kameralną wspaniałe i niezwykle ciekawe wydarzenia artystyczne na terenie naszego miasta zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Pasłęka i spotykają się z bardzo ciepłym przyjęciem. Muzycy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej podczas swoich występów w Pasłęku zawsze prezentują najwyższy kunszt muzyczny potwierdzający ich wielki talent i renomę Państwa orkiestry.
Elbląska Orkiestra Kameralna została założona w 2007 roku i w ciągu przeszło 10 lat działalności stała się artystyczną wizytówką Elbląga i regionu. Znakiem rozpoznawczym orkiestry jest różnorodny repertuar, który obejmuje najwybitniejsze dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku, od Arcangela Corellego i Fryderyka Chopina po Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara. W programie Orkiestry znajdują się również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Swój repertuar realizuje we współpracy z wybitnymi artystami polskimi i zagranicznymi.
Od roku 2013 koncertmistrzem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, a od roku 2019 także dyrektorem tej instytucji jest Pani dr Karolina Nowotczyńska – skrzypaczka i kameralistka.
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu u Hanny Berezy. W roku 2015 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Krystyny Jureckiej, a także Richard Wagner Conservatory w Wiedniu, w klasie prof. Igora Petrushevskiego. W roku 2021 ukończyła natomiast studia doktoranckie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, otrzymując tym samym tytuł doktora sztuki.
Karolina Nowotczyńska ma na swoim koncie szereg nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych, m.in. I miejsce, oraz wszystkie nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Osace (Japonia 2016), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie w Padwie (2014), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. J. Brahmsa w Gdańsku (2015), a także I miejsce w konkursie Classic Pure Vienna w Wiedniu (2018). Artystka prowadzi również aktywną działalność koncertową. Wielokrotnie występowała w wielu krajach Europy jak i poza nią. Jako solistka zadebiutowała na koncercie najlepszych dyplomantów 2015, wraz z orkiestrą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W swoim dorobku ma także występowy z Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot czy Filharmonią Sinfonia Baltica.
Współpracowała z uznanymi osobowościami muzycznymi, takimi jak Marek Moś, Szymon Nehring, Josè Maria Florencio, Krzysztof Herdzin, Leszek Możdżer, Marcin Zdunik, Jakub Jakowicz, Peter Csaba, Jakub Chrenowicz, Alexander Humala czy Michał Dworzyński. Brała udział w wielu kursach muzycznych na całym świecie, m.in. w Kanadzie (Morningside Music Bridge, Calgary 2010), a swoje umiejętności doskonaliła u najlepszych artystów, takich jak Maxim Vengerov, Wanda Wiłkomirska, Robert Kabara, Zakhar Bron, Pavel Vernikov, Alexander Sitkovetsky, czy Bartłomiej Nizioł. Karolina Nowotczyńska angażuje się także pedagogicznie.
Za swoje osiągnięcia została zaproszona do prowadzenia kursów mistrzowskich w Teheranie i Tebriz (Iran 2017). Została także wyróżniona licznymi nagrodami, takimi jak Nagroda Ministra i Dziedzictwa Narodowego (2014), doroczna nagroda Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego w dziedzinie kultury (2019) czy Stypendium Kulturalne Prezydenta miasta Elbląg (2013-2017). Do ważnych osiągnięć Karoliny Nowotczyńskiej należy także udział i prowadzenie orkiestry festiwalu muzycznego Santander Festiwal (2017), gdzie została wybrana spośród ponad 400 uczestników. Rok 2019 przyniósł jej osiągnięcia w postaci roli w spektaklu "Thais" w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, a także udział w dwóch prestiżowych festiwalach: Festiwalu Mozartowskim w Warszawie oraz Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, gdzie wystąpiła wraz z Marcinem Zdunikiem.
W 2019 roku wydała również swoją debiutancką płytę wraz z Łukaszem Chrzęszczykiem, zawierającą utwory na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.
UMiG Pasłęk
Napisz komentarz
Komentarze