Przysięga na terenie 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie była finałem szkolenia podstawowego, zorganizowanego z okazji „Ferii w mundurze”. Akcja była skierowana głównie do uczniów i studentów. – Aż sto osób w tej grupie ma od 18 do 20 lat – mówi szer. Sabina Mazurek z 4 Warmińsko-Mazurskiego Brygady Obrony Terytorialnej.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe – choć krótkie – jest intensywne. Przez ten czas nowi żołnierze musieli zmienić całkowicie swój dotychczasowy tryb życia. Począwszy od przyzwyczajenia się do ciągłego obcowania z bronią, przez liczne zajęcia w trudnym terenie, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, po musztrę i opanowanie żołnierskich regulaminów.
Większość żołnierzy rozpoczęła szkolenie w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie. To tutaj mieści się kompania szkolna, której instruktorzy pracowali z żołnierzami przez wszystkie dni szkolenia – na wojskowej strzelnicy i pasie ćwiczeń taktycznych. Główny nacisk kładziono na strzelanie i taktykę oraz szkolenie medyczne. To, jak podkreśla szer. Wojciech Andrearczyk z 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie nie koniec ćwiczeń.
Przysięga wojskowa, która odbyła się na terenie 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, była jedną z największych, jakie odbyły się do tej pory w 4W-MBOT. Uczestniczyli w niej bliscy żołnierzy. — Przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość, ale przede wszystkim akt ślubowania, zobowiązujący do rzetelnego i wiernego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny — podkreślił płk Mirosław Bryś dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy obecnie 3 tysiące żołnierzy. Służą oni w batalionach lekkiej piechoty w Giżycku, Morągu, Braniewie i Olsztynie. To właśnie do tych batalionów trafią składający dzisiaj przysięgę terytorialsi. Brygada jest w przededniu sformowania kolejnego, 44 batalionu – w Ełku. Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Zostały utworzone, by wzmocnić system bezpieczeństwa państwa w wymiarze lokalnym. W czasie sytuacji kryzysowych podstawą funkcjonowania WOT jest współdziałanie z lokalną administracją oraz pomoc mieszkańcom. To pozwala na szybkie działanie w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy innych zagrożeń.
Napisz komentarz
Komentarze