poniedziałek, 25 listopada 2024 10:29
Reklama

Prace ratujące kościół w Mariance będą kontynuowane

Prace związane z ratowaniem zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Mariance będą kontynuowane. Parafia p.w. św. Józefa otrzymała dotację na realizację dalszych prac. Teraz pod lupę konserwatorzy zabytków wezmą mury kościoła.
Prace ratujące kościół w Mariance będą kontynuowane

Autor: A. Pastuszka

Kościół w Mariance powoli odzyskuje swój dawny blask. Po pracach wewnątrz kościoła nadszedł czas by, wykonać prace na zewnątrz. Przeprowadzone zostaną badania murów kościoła i badania  geotechniczne gruntu pod murami kościoła św. Piotra i Pawła w Mariance. – Cały program naprawy zabytku jest opracowany z konserwatorem zabytków. Zakłada on m.in. odwierty geologiczne przy fundamentach kościoła, by sprawdzić, jak można go uratować, by nic nie pękało – mówi ks. Dariusz Kułakowski proboszcz parafii św. Józefa w Pasłęku. Likwidacja przyczyny pęknięć murów kościoła pozwoli nie tylko uratować zabytek, ale i ochronić odrestaurowywane polichromie. Badanie geotechniczne będą kosztowały ponad 60 tys. zł. Gmina Pasłęk przyznała 20 tysięcy dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie w kościele św. Piotra i Pawła w Mariance.  – Jest to cenny zabytek w naszej gminie. Wiele prac już zostało zrobionych. Ktokolwiek odwiedza nasz region, to polecamy odwiedzić kościół św. Piotra i Pawła. Każda inicjatywa i prace są nam potrzebne. Zagrożeniem jest zawilgocenie kościoła ścian i te prace są potrzebne, by stwierdzić, co jest powodem, że wilgoć pojawia się wewnątrz kościoła.  Dobrze, że są osoby, które to zauważyły taką potrzebę przeprowadzenia badania – mówi Zbigniew Cieśla radny rady miejskiej w Pasłęku. Kościół św. Piotra i Pawła w Mariance ma ponad 650 lat.  To jeden z ciekawszych zabytków w regionie Warmii i Mazur. Wraz z wystrojem i wyposażeniem należy do najcenniejszych i najpełniej zachowanych znanych zespołów średniowiecznych dekoracji malarskich wnętrz sakralnych w północnej Polsce, zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym i teologicznym. Zabytek jest żywym zainteresowaniem zarówno historyków sztuki jak i turystów odwiedzających region oraz lokalnej społeczności. Prace konserwatorskie i restauratorskie są w nim prowadzone od około 14 lat. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama