sobota, 23 listopada 2024 23:26
Reklama

Powiat elbląski przyjmie uchodźców w Ukrainy

Powiat elbląski przygotowuje miejsca dla mieszkańców Ukrainy, którzy uciekają przed wojną w swoim kraju. Podczas sesji rady powiatu wicestarosta Ryszard Zając przekazał szczegóły dotyczące organizacji pomocy uchodźcom. Zostały one omówione podczas spotkania z wojewodą warmińsko-mazurskim.
Powiat elbląski przyjmie uchodźców w Ukrainy

Autor: www.expresspasłęk.pl

- Jeszcze nie otrząsnęliśmy się z jednej tragedii, jaką jest pandemia, która pochłonęła miliony ofiar, to od wczoraj jesteśmy świadkami nieludzkiego ataku Rosji na Ukrainę. Jest to niedopuszczalny akt przemocy wobec drugiego człowieka – tymi słowami piątkową sesję rady powiatu rozpoczęła Genowefa Kwoczek przewodnicząca Rady Powiatu Elbląskiego. 

 

Spotkanie starostów w wojewodą 

Równolegle trwało także spotkanie wojewody warmińsko-mazurskiego ze starostami. – Temat dotyczył uchodźców i tego, czego możemy się spodziewać w związku z agresją Rosji na Ukrainę – mówi Ryszard Zając wicestarosta powiatu elbląskiego. Udział w spotkaniu wziął także Krzysztof Kuriata szef zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Olsztynie. Podczas spotkania ustalono, że w pierwszej kolejności pomocy uchodźcom będą udzielały województwa podkarpackie i lubelskie. – Cały kraj został podzielony na dwie strefy. Siedem województw podlega pod województwo podkarpackie i siedem pod lubelskie. Nasze województwo w zakresie udzielania pomocy uchodźcom będzie współpracowało z województwem lubelskim. Współpraca ma polegać na tym, że jeżeli możliwości wsparcia zakwaterowania i szeroko rozumianej pomocy wyczerpią się w województwie lubelskim i podkarpackim, to mieszkańcy Ukrainy będą przekierowywani do kolejnych – mówi Ryszard Zając wicestarosta elbląski. W województwie warmińsko-mazurskim jest już baza miejsc, w których schronienie znajdą uchodźcy z Ukrainy. Od kilku dni urząd wojewódzki w Olsztynie w porozumieniu ze wszystkimi samorządami z regionu tworzył taki katalog. – Obecnie gotowych jest około tysiąca takich miejsc, natomiast kolejnych kilka tysięcy będzie gotowych do uruchomienia w ciągu 2-3 tygodni do 30 dni – dodaje wicestarosta elbląski. - Władze województwa nie wykluczają, że jeśli potrzebne będzie utworzenie miejsc dla uchodźców w punkach komercyjnych jak hotele czy pensjonaty, to wojewoda będzie wydawał decyzje i ponosił koszty zakwaterowania tych osób. Zakupy środków higienicznych, środków czystości będą przekierowane na placówki pomocy społecznej, ale też będą one refundowane z budżetu wojewody, czyli z budżetu państwa dla tych placówek. Koszty opieki zdrowotnej uchodźców również będą pokryte z budżetu państwa – relacjonował wicestarosta elbląski Ryszard Zając. Obywatele Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Polsce, a kończy im się wiza, mogą liczyć na to, że dokumenty zostaną im przedłużone bez większych procedur. Osoby, które wjeżdżają do Polski z terenu Ukrainy, kontrole dokumentów przechodzą w województwach lubelskim oraz podkarpackim. – Jeżeli znajdą się na terenie innych województw, to może to świadczyć o tym, że zostali oni sprawdzeni i można im udzielać pomocy. O pomoc w zakwaterowaniu uchodźców możemy zgłaszać się do Urzędu Gminy, a o środki higieny lub ubrania do MOPS-u  – dodaje wicestarosta elbląski. 

 

Pomoc humanitarna 

Wojewoda warmińsko-mazurski apeluje także do mieszkańców regionu, by nie organizowali pomocy humanitarnej na własną rękę. Owszem można tworzyć zbiórki, gromadzić żywność, czy materiały higieniczne, natomiast jeśli chodzi o przetransportowanie produktów na teren Ukrainy, to warto nawiązać kontakt z dużymi organizacjami humanitarnymi, jak chociażby Polski Czerwony Krzyż. Pozwoli to w sposób odpowiedni przekazać to, czym chcemy się podzielić. 

 

Nie dać się panice 

Podczas spotkania ze starostami wojewoda warmińsko-mazurski prosił o uspokojenie mieszkańców. Chociażby w związku z masowym wykupowaniem paliwa ze stacji benzynowych. – Otrzymaliśmy zapewnienie, że rezerwy paliw są na tyle duże, że nie ma potrzeby robienia zapasów paliwa, jedzenia, czy środków higienicznych. Nie poddawajmy się panice. Sam byłem świadkiem długiej kolejki do stacji benzynowej w Młynarach. Uspokójmy emocje – kończy wicestarosta elbląski Ryszard Zając. 

 

Kolejne spotkanie władz powiatowych z wojewodą warmińsko-mazurskim zaplanowano na przyszły tydzień. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama