czwartek, 21 listopada 2024 10:18
Reklama

Gminy z powiatu elbląskiego na rzecz Ukrainy (aktualizacja)

Gminy z powiatu elbląskiego aktywnie włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przygotowywane są miejsca noclegowe, organizowane są także zbiórki najbardziej potrzebnych produktów.
Gminy z powiatu elbląskiego na rzecz Ukrainy (aktualizacja)

Autor: www.pixabay.pl

Mieszkańcy Ukrainy uciekający ze swojego kraju przed wojną schronienie, mogą znaleźć w każdej gminie powiatu elbląskiego. Obecnie takie miejsca są przygotowywane. 

 

Pasłęk

Miejsca noclegowe przygotowywane są w Pasłęku. — W obliczu wojny, która toczy się na Ukrainie, Gmina Pasłęk włączyła się w udzielenie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Obecnie na terenie Gminy przygotowywane są miejsca do przyjęcia uchodźców. Jednocześnie zwracam się z apelem do Mieszkańców Naszej Gminy, aby nie pozostać obojętnym na krzywdę i dramat rodzin uciekających przed wojną i włączyć się w udzielenie pomocy – mówi Wiesław Śniecikowski burmistrz Pasłęka. Osoby, które chcą dać schronienie rodzinom pochodzącym z Ukrainy, powinny zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Pasłęku do Kierownika Referatu Spraw Obywatelskich – nr tel. 55 248 20 01 wew. 40. 

Poza tym w pasłęckich szkołach prowadzone są zbiórki na rzecz mieszkańców Ukrainy. 

Punkty zbiórek czynne od wtorku w godzinach 8:00 – 15:00

1. Szkoła Podstawowa nr 1 ul. Władysława Jagiełły 30

2. Szkoła Podstawowa nr 2 ul. Sprzymierzonych 9

3. Szkoła Podstawowa nr 3 ul. 3 Maja 21

4. Szkoła Podstawowa w Rogajnach,  Rogajny 27

5. Szkoła Podstawowa w Zielonce Pasłęckiej, Zielonka Pasłęcka 17

6. Zespół Szkół w Pasłęku ul. Zwycięstwa 28 (od 7:45 – 18:00)

7. Zespół Szkół  Ekonomicznych i Technicznych ul. Wojska Polskiego 36C.

 

Należy przynosić takie rzeczy jak: 

            Odzież i okrycie:

  • Koce zwykłe i termiczne (nowe)
  • Śpiwory
  • Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
  • Materace
  • Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
  • Płaszcze przeciwdeszczowe


Środki higieny i czystości:

  • Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
  • Dezodoranty
  • Pasta do zębów
  • Szczoteczki do zębów
  • Grzebienie
  • Bielizna damska, męska, dziecięca
  • Podpaski
  • Pampersy
  • Pieluchy dla dorosłych
  • Papier toaletowy i ręczniki papierowe
  • Ręczniki (w tym z mikrofibry)
  • Worki na śmieci
  • Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji
  • Maski filtrujące lub jednorazowe



Żywność:

  • Woda
  • Żywność do szybkiego przygotowania (instant)
  • Batony (w tym energetyczne)
  • Bakalie, orzechy
  • Konserwy
  • Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
  • Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)


Inne:

  • Zapałki
  • Baterie, powerbanki
  • Oświetlenie, w tym latarki
  • Świece
  • Zestawy pierwszej pomocy

 
Podstawowe Środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)
Bardzo prosimy o niedostraczanie używanej pościeli, ręczników i środków higieny osobistej oraz starej, zniszczonej odzieży.

 

Młynary

Natomiast w gminie Młynary rusza zbiórka na rzecz uchodźców i mieszkańców Ukrainy. Organizatorami zbiórki są Szkolny Klub Wolontariatu Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach oraz Urząd Miasta i Gminy Młynary. Zbiórka rusza od poniedziałku (28.02.22). Do Szkoły Podstawowej w Młynarach w godzinach 7:00 – 17:00 można przynosić takie dary jak: 

1. Żywność o długim terminie ważności – konserwy, dżemy, kasze, ryż, olej, czekolada 

2. Żywność dla niemowląt i dzieci – mleko w proszku, kaszki, odżywki, słoiczki z jarzynami, owocami, zupki typu Gerber 

3. Środki higieny osobistej — pampersy, podpaski, pasty i szczoteczki do zębów, żele do mycia, szampony, mydła, ręczniki i chusteczki jednorazowe, chusteczki nawilżane 

4. Nowa odzież dla dzieci i dorosłych – kurtki, dresy, czapki, buty, bielizna 

5. Karimaty, śpiwory, koce, bielizna pościelowa, prześcieradła – nowe 

6. Zabawki i gry dla dzieci – nowe, kompletne lub używane w bardzo dobrym stanie 

7. Latarki, baterie, świece, plastry, opatrunki, środki odkażające, gazy, bandaże, apteczki samochodowe. 

- Pilnie potrzebne są także środki opatrunkowe i odkażające: bandaże, woda utleniona, gaza, opaski uciskowe, środki przeciwbólowe, przeciwko poparzeniom – mówi Renata Bednarczyk burmistrz Młynar. - Bardzo prosimy, by nie dostarczać starej, zniszczonej odzieży oraz używanej pościeli, ręczników i środków higieny osobistej – dodaje Jan Radziszewski dyrektor Szkoły Podstawowej w Młynarach. 

 

Aktualizacja: 

Gmina Tolkmicko

W gminie Tolkmicko akcja charytatywna zakończyła się sukcesem. Mieszkańcy Suchacza zebrali ponad tonę żywności, ubrań, bielizny, chemii oraz lekarstw. – Inicjatorem akcji był Marcin Markowicz, a z pomocą pośpieszyła sołtys Monika Markiewicz ze swoją RS. Darczyńcami byli mieszkańcy, głównie suchaczanie, ale nie zabrakło też ludzi z Kadyn, Łęcza, Kamionka Wlk. Uwagę zwrócili strażacy z Tolkmicka, którzy na miejsce zbiórki przyjechali swoim służbowym samochodem wypełnionym darami. Prawdziwe oblężenie przeżywał miejscowy sklep, w którym dokonywano zakupów żywności, środków higieny, lekarstw itp. Spontaniczna akcja okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Słowa uznania za jej wsparcie i dobre serca należą się wszystkich wspaniały Darczyńcom – czytamy na portalu społecznościowym Suchacz i okolice. 

Tolkmicko także włączyło się w zbiórkę: 

 

W Urzędzie Miasta w Tolkmicku uruchomiony został punkt zbiórki darów dla Ukrainy. Punkt czynny jest od poniedziałku do czwartku w godz. od 7.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.00 do 11.00.

Gmina Tolkmicko przygotowuje także miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy. Są one organizowane  we wiejskich świetlicach w Kadynach, Pagórkach, Chojnowie, Kamionku Wielkim oraz Suchaczu. Poza tym proboszcz Parafii Pogrodzie zadeklarował pomoc w formie udostępnienia budynku starej plebanii jako miejsca zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku prosi o kontakt właścicieli hoteli, które mogłyby przyjąć uchodźców o kontakt. 

 

Gmina Milejewo

Na terenie gminy Milejewo ruszył punkt zbiórki produktów i środków, które mogą być przyjmowane i przekazane potrzebującym na Ukrainie. Codziennie w godzinach 17:00 – 20:00 druhowie strażacy będą przyjmować produkty i środki w OSP Milejewo i w świetlicy w Centrum Aktywności Lokalnej w Pomorskiej Wsi. Natomiast od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00 dary można przynosić do Urzędu Gminy w Milejewie. 

Szczegółowa lista produktów i środków, które mogą stanowić pomoc potrzebującym na Ukrainie oraz wszelkie informacje na temat organizowanej pomocy, dostępne są na naszej stronie internetowej www.milejewo.pl 

To nie jedyna pomoc, jaką oferuje gmina Milejewo — Mamy pierwsze zgłoszenia od mieszkańców naszej gminy, którzy chcą przyjąć do swoich domów rodziny ukraińskich uchodźców. Ponadto, w porozumieniu z Panią Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych, podjęliśmy decyzję o zgłoszeniu możliwości przyjęcia do Centrum Aktywności Lokalnej w Pomorskiej Wsi, 24 osieroconych uczniów klas VI-VIII z Ukrainy. Przybyłym uczniom oferujemy całodobową opiekę oraz pomoc psychologiczno – pedagogiczną – mówi Krzysztof Szumała wójt gminy Milejewo.

 

Mieszkańcy Zalesia w gminie Milejewo organizują zbiórkę rzeczy potrzebnych dla kobiet z Ukrainy i ich rodzin. Akcja trwa do 8 marca. Do świetlicy wiejskiej w Zalesiu  można przynosić takie dary jak: 

1.Żywność o długim terminie ważności – konserwy, dżemy, kasze, ryż, olej, czekolada, woda, bakalie, orzechy, makarony, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku. 

2.Żywność dla niemowląt i dzieci – mleko w proszku, kaszki, odżywki, słoiczki z jarzynami, owocami, zupki. 

3. Środki higieny osobistej - pampersy, podpaski, pasty i szczoteczki do zębów, żele do mycia, szampony, mydła, ręczniki i chusteczki jednorazowe, chusteczki nawilżane. 

4.Latarki, powerbanki, baterie, świece, plastry, opatrunki, środki odkażające, gazy, bandaże, zestawy pierwszej pomocy. 

5.Koce, śpiwory. 

Zbiórka potrwa od 1 do 8 marca w godzinach 17:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku w świetlicy w Zalesiu. Dary przekazane zostaną do punktu zbiórki organizowanej przez Urząd Miasta w Elblągu.

 

Gmina Gronowo Elbląskie 

Gmina Gronowo Elbląskie włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W akcję pomocy zaangażowane są następujące jednostki: Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Oleśno - Wieś z Pomysłem, Gminna Biblioteka Publiczna Gminy, Zespół Szkół w Gronowie Elbląskim, Zespół Szkół w Jegłowniku, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Gminy oraz Sołectwa. – Obecnie tworzymy bazę adresów, by zabezpieczyć zakwaterowanie dla uchodźców. Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą pomóc w zabezpieczeniu mieszkania lub schronienia dla osób, które opuściły swoje domy mogą to zgłaszać do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pod nr tel. 55 231-56-10 – informuje Marcin Ślęzak wójt gminy Gronowo Elbląskie. W gminie prowadzona jest także zbiórka najpotrzebniejszych produktów.  Koordynatorem specjalnej zbiórki produktów i środków, które mogą być przekazane osobom potrzebującym na Ukrainie jest Urząd Gminy w Gronowie Elbląskim. 

 

Zbiórka ruszyła od 1 marca o będzie prowadzona do odwołania. 

Artykuły można dostarczać do:

1. Gminnej Biblioteki Publicznej w Gronowie Elbląskim oraz filii 

w Jegłowniku w dniach od wtorku do soboty w godz. 8.00 - 16.00.

2. Świetlic wiejskich na terenie Gminy Gronowo Elbląskich od wtorku do soboty w godz. 15.00 – 19.00.

3. Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim przy ul. Osiedlowej 6A 

od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00.

4. Zespołu Szkół w Jegłowniku od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

 

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie:

Odzież i okrycie: 

• Koce zwykłe i termiczne

• Śpiwory 

• Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej

• Materace

• Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)

• Płaszcze przeciwdeszczowe

 

Środki higieny i czystości:

• Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło

• Dezodoranty

• Pasta do zębów

• Szczoteczki do zębów

• Grzebienie

• Bielizna damska, męska, dziecięca

• Podpaski

• Pampersy

• Pieluchy dla dorosłych

• Papier toaletowy i ręczniki papierowe

• Ręczniki (w tym z mikrofibry) 

• Worki na śmieci

• Środki dezynfekujące 

• Maski filtrujące lub jednorazowe 

 

Żywność (najlepiej w opakowaniach zbiorczych): 

• woda

• żywność do szybkiego przygotowania (instant)

• batony (w tym energetyczne), 

• bakalie, orzechy, 

• konserwy, 

• makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania

• narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku z silikonu lub plastiku (tj. talerz głęboki, kubek, łyżka, widelec, nóż) 

 

Inne:

• Zapałki

• Baterie, "POWERBANKI"

• Oświetlenie, w tym latarki

• Świece

• Zestawy pierwszej pomocy

Podstawowe środki medyczne – nowe, w oryginalnych opakowaniach z długim terminem ważności (tj. witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie). Bardzo ważne jest, aby dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku. - Prosimy nie zaklejać kartonów, ponieważ dostarczane artykuły będą na bieżąco segregowane i pakowane, po czym zostaną z poszczególnych miejsc przetransportowane do tzw.: "STODOLARNI" w Oleśnie, która będzie pełniła funkcję gminnego centralnego magazynu, z którego następnie wszelkie artykuły zostaną odebrane i przetransportowane dalej – dodaje wójt Gronowa Elbląskiego. 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama