Międzynarodowa Federacja Żeglarska dołączyła do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i światowych organizacji sportowych, podejmując decyzję o zawieszeniu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców, a także działaczy w zawodach i imprezach należących i odbywających się pod patronatem World Sailing do odwołania. W tej sprawie organizacja wydała oświadczenie, w którym czytamy:
„Międzynarodowa Federacja Żeglarska wspiera jednolite i skoordynowane podejście w ramach globalnego ruchu sportowego. Decyzja ta jest zgodna z rekomendacją Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, mającą na celu zachowanie integralności zawodów i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, i została jednogłośnie uzgodniona przez Zarząd Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej. Obecnie usilnie apelujemy do naszych państw członkowskich, stowarzyszeń klasowych, organów stowarzyszonych i wszystkich organizatorów wydarzeń, aby wdrożyli środki mające na celu zawieszenie udziału rosyjskich lub białoruskich sportowców i urzędników w ich odpowiednich imprezach i zawodach. Tam, gdzie nie jest to możliwe, chociażby ze względu na bliski termin zawodów, powinni oni występować jako zawodnicy neutralni, oficjalnie nie reprezentując swego kraju, bez eksponowania narodowej flagi, hymnu, czy innych emblematów oraz symboli narodowych. Zarówno na wodzie, jak i poza nią, nasz sport łączy wartości równości, integracji, szacunku i uczciwości. Teraz prosimy naszą żeglarską rodzinę, aby zjednoczyła się jako sportowa siła na dobre, pracując z nami w tym niezwykle trudnym czasie.”
Organizatorzy regat wykluczają rosyjskie i białoruskie załogi
Rosyjskie jachty już zniknęły z listy startowej jednej z większych międzynarodowych regat „St.Maarten Heineken Regatta”. To impreza żeglarska, która od ponad 40 lat zaprasza żeglarzy ze wszystkich narodów do udziału w przyjaznej rywalizacji i świętowaniu integracji żeglarskiego świata. Zawody odbędą się od 3 do 6 marca 2022 roku. Decyzją organizatorów, w rywalizacji nie wezmą udziału zawodnicy z Rosji i Białorusi. – Ze względu na ostatnie wydarzenia na Ukrainie i działania wojenne w imieniu rządu rosyjskiego, które nasza organizacja potępia, nie możemy utrzymywać przyjacielskich stosunków między wszystkimi naszymi zawodnikami bez zawieszenia udziału drużyn zarejestrowanych jako rosyjskie i białoruskie. Chociaż chcielibyśmy, aby żeglarstwo było wolne od polityki i żebyśmy wszyscy mogli ścigać się razem na wodzie, obecna sytuacja i uczucia całej społeczności żeglarskiej uniemożliwiają to. W rezultacie regaty St. Maarten Heineken nie będą gościć w tegorocznych regatach drużyn zrzeszonych w Rosji lub Białorusi. Ta decyzja nie ma na celu ukarania lub ostracyzmu żadnych osób, ale raczej utrzymanie uczciwości wszystkich zawodników i imprezy jako całości – czytamy na stronie organizatora regat.
Stanowisko Polskiego Związku Żeglarskiego
Po decyzji Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej nie trzeba było długo czekać na reakcję Polskiego Związku Żeglarskiego, który w pełni poparł tę decyzję. - Postanowiliśmy nie dopuszczać żeglarzy rosyjskich i białoruskich do jakichkolwiek form rywalizacji, treningu czy amatorskiego uprawiania żeglarstwa w Polsce. Wystąpimy do właściwych ministerstw o wstrzymanie możliwości rejestracji jednostek, czy wystawiania uprawnień żeglarskich dla przedstawicieli Rosji i Białorusi. Nasi żeglarze nie będą także startować w regatach na terenie Federacji Rosyjskiej i Białorusi – mówi Tomasz Chamera prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. - Deklarujemy również daleko idącą pomoc żeglarzom z Ukrainy. Jesteśmy w kontakcie z Ukraińską Federacją Żeglarską i nie pozostawimy żeglarzy ukraińskich bez wsparcia – dodaje prezes PZŻ. Poza tym Polski Związek Żeglarski zwrócił się także z apelem do klubów sportowych, okręgowych związków żeglarskich, stowarzyszeń klas regatowych i innych organizacji członkowskich o zastosowanie się do powyższych wytycznych.
AP
Napisz komentarz
Komentarze