niedziela, 24 listopada 2024 17:12
Reklama

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Dzieci uciekające przed wojną z Ukrainy do Polski mają być traktowane jak nasi najmłodsi obywatele. Takie jest zalecenie resortu edukacji. Polska szkoła ma być dla migrantów przyjazna. Procedura przyjęcia do placówki jest prosta.
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Autor: iStock

W zasadach przyjmowania do szkół ukraińskich dzieci Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznaczyło wyraźnie, że mają one prawo do uczestniczenia w zajęciach tak samo jak polskie dzieci. Resort wskazuje, że przyjęcie obcokrajowca do placówki edukacyjnej możliwe jest również w czasie trwania roku szkolnego. Dobór odpowiedniej klasy uzależniony jest od liczby ukończonych wcześniej lat nauki.

Ukraińcy, którzy nie są w stanie porozumiewać się w języku polskim, mają również prawo do uczestniczenia w zajęciach prowadzonych ze wsparciem tłumacza zatrudnionego przez szkołę w charakterze pomocy nauczyciela. Dla obcojęzycznych dzieci mają funkcjonować też dodatkowe lekcje języka polskiego oraz oddziały przygotowawcze, które dostosowane będą do ich potrzeb i możliwości. Dzieci spoza Polski również zostały objęte wsparciem w postaci zajęć wyrównawczych.

Dyrektorzy placówek zobowiązani są też do zorganizowania stosownej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dzięki której uczniom łatwiej będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Opieka tego typu ma przyczynić się do właściwego rozpoznania i zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdego z dzieci.

Rodzice ukraińskich uczniów mają obowiązek przedstawienia dokumentów lub napisania oświadczenia o dotychczasowym przebiegu nauki swoich pociech. MEiN informuje, że osoby te powinny złożyć w wybranej placówce wniosek o przyjęcie dziecka. Szkoła podstawowa objęta rejonizacją ma obowiązek przyjąć ucznia, którego miejsce zamieszkania jej podlega. Pozostałe placówki przyjmą go pod warunkiem, ża wolnych miejsc. W przypadku problemu ze znalezieniem miejsca w szkole, należy poprosić o jego wskazanie w urzędzie gminy.

Dodatkowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu +48 22 34 74 708 lub pisząc na adres e-mail: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama