Noc Muzeów 2021 to idealna okazja, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury. Większość z nich czynna będzie do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Podczas akcji udostępnione zostaną wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy lub za symboliczną złotówkę. W związku z pandemią koronawirusa wiele wydarzeń w tym roku odbywać się będzie wirtualnie, ale są także takie, które będzie można przeżyć na własnej skórze.
Chcesz sprawdzić, co przygotowano w twoim regionie? Wejdź na oficjalną stronę miasta lub placówki, w której jesteś lub zamierzasz spędzić weekend. Tam na pewno znajdziesz harmonogram akcji oraz listę instytucji biorących w niej udział. A oto kilka naszych propozycji:
40-lecie odkrycia Truso - Noc Muzeów 2021 w Elblągu
Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne od lat uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów. Zazwyczaj w ten wyjątkowy wieczór ożywały muzealne ekspozycje, a na zwiedzających czekały liczne niespodzianki, warsztaty czy animacje. Niestety, już drugi rok z rzędu panujące zagrożenie epidemiczne uniemożliwiło zorganizowanie tego wydarzenia w sposób tradycyjny. Elbląskie muzeum zaprasza tym razem na wspólne świętowanie „40-lecia odkrycia Truso”. Z tej okazji w sobotę – 15 maja odbędzie się m.in. organizowany przez elbląskie PTTK rajd rowerowy do Truso. Na miejscu na uczestników będzie czekał odkrywca osady, dr Marek Jagodziński. Rajd rozpocznie się o godzinie 10.00 przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11, pod budynkiem Muzeum i potrwa łącznie ok. 4 godziny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia liczba uczestników wydarzenia będzie ograniczona do 30 osób. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: [email protected]
Muzeum Archeologiczno-Historyczne - Elbląg, bulwar Zygmunta Augusta 11
Odlot z AirPoint Warszawa
Zobaczyć, jak wygląda kokpit Boeinga 737-800 - najpopularniejszego na świecie wąskokadłubowego samolotu pasażerskiego średniego zasięgu, usiąść na fotelu pierwszego oficera lub kapitana i zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcie, a także dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat lotnictwa – takie możliwości zapewni AirPoint Warszawa. Darmowy wstęp już w sobotę od godz. 20:00 do 22:00.
AirPoint - Symulator samolotu Boeing 737-800 - Warszawa, ul. Zwycięzców 42/u5
Woda sodowa uderzy do głowy
Zwiedzanie sodowiarni i mieszkania z czasów PRL na Nowej Pradze w Warszawie - to idealna opcja dla miłośników PRL-u i poszukiwaczy ciekawostek z historii tego miasta. Miejsce to jest wolne od elektroniki. Będzie można za to skorzystać z telefonu tarczowego czy maszyny do pisania, a także odsłuchać płytę winylową. Na miejscu zobaczymy również wystawę szklanych syfonów i butelek przedwojennych warszawskich firm, a także weźmiemy udział w pokazie wytwarzania wody sodowej w ulicznym saturatorze. Bereja Klub będzie otwarty dla uczestników w sobotę w godz. od 18:00 do 1:00.
Bareja Klub, Tomasz Bareja - Warszawa, ul. ul. Czynszowa 6
W tegorocznej akcji w stolicy weźmie udział aż 180 placówek, w tym 17 po raz pierwszy. Część z nich jest objęta zapisami, dlatego warto uważnie czytać program. Wszystkie szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie: www.um.warszawa.pl/nocmuzeow .
„Wielkie pranie u Państwa Misiów” w Bydgoszczy
W ramach Nocy Muzeów 2021 w Bydgoszczy zaplanowano zaś "Wielkie pranie u Państwa Misiów" w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Przewodnicy przygotowali ciekawostki związane z praniem i bydgoską historią Persila. W muzeum odbywać się będą także warsztaty z produkcji proszku do prania. Własnoręcznie przygotowany ekologiczny produkt uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Zwiedzanie i warsztaty odbywać się będą co godzinę o: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00.
Muzeum Mydła i Historii Brudu - Bydgoszcz, ul. Długa 13/17
Z widokiem na cały Wrocław
Miłośnicy kultowego cyklu, jakim jest Noc Muzeów, mogą także zupełnie za darmo zwiedzić wystawę „DNA Miasta” zlokalizowaną w Punkcie Widokowym na 49. piętrze budynku Sky Tower we Wrocławiu. Wydarzenie będzie wyjątkowe, ponieważ scenerię dla ekspozycji stworzy zapierająca dech w piersiach nocna panorama miasta. Wystawa będzie otwarta w sobotni wieczór w godz. od 22:00 do 2:00.
Sky Tower - Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 95
Tanecznym krokiem do Opery Filharmonii Podlaskiej
Do akcji dołącza również Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. O godz. 18:30 i 19:30 na skwerze przy wejściu do Amfiteatru organizuje pokaz tańca artystów zespołu baletowego. Widowisko odbędzie się do muzyki z koncertu poświęconego pamięci Krzysztofa Krawczyka. Przez cały wieczór będzie można także oglądać w placówce zdjęcia z wystawy „Narodziny musicalu” fotografa OiFP Michała Hellera. Jej otwarcie miało miejsce w dniu białostockiej premiery spektaklu „Jesus Christ Superstar”.
Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki - Białystok, ul. Odeska 1
Napisz komentarz
Komentarze