piątek, 22 listopada 2024 18:10
Reklama

Pasłęk z lotu ptaka [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Nasz Czytelnik, Pan Marcin Kłosiński podzielił się z nami swoimi fotografiami Pasłęka z tzw. perspektywy lotu ptaka. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.
Pasłęk z lotu ptaka [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Autor: fot. Marcin Kłosiński

 Pasłęk jest miastem w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. Liczy niespełna 12 tysięcy mieszkańców. Położone jest na północnym skraju Pojezierza Iławskiego. Przez miasto przepływa rzeka Wąska, uchodząca do jeziora Drużno.

Jak czytamy na stronie miasta  -najstarsza wzmianka o ziemi pasłęckiej pochodzi (z zapisaną nazwą) pochodzi z 9 lipca 1231 r. - w dokumencie wystawionym przez papieża Grzegorza IX dla chrześcijan w Pomezanii i w okolicach Pasłęka mowa jest o terra Passalucensis. Prawdopodobnie istniał tu pierwotnie gród pruski zdobyty następnie przez Krzyżaków, którzy następnie wybudowali na jego miejscu zamek o nazwie Pazlok/Patzlok. W średniowiecznych dokumentach występują ponadto następujące nazwy: Pazluch, Paczlog, Pasluczen. W XIV w. powstał murowany zamek oraz system fortyfikacji miejskich (do dziś mury zachowane na 1200 metrach długości, co stawia je w gronie najdłuższych zachowanych murów miejskich w Polsce), ratusz, dzisiejszy kościół św. Bartłomieja. Powstała przy nim osada w miejscu której w roku 1297 lokowano miasto  Holland (prawdopodobnie na cześć zasadźców pochodzących z terenów Holandii). Podczas wojny trzynastoletniej (1454–66) mieszkańcy miasta opowiedzieli się po stronie Polski i z pomocą większych miast pruskich doprowadzili do odejścia załogi krzyżackiej z pasłęckiego zamku. W tym okresie rezydowała tutaj polska załoga. W myśl postanowień II Pokoju toruńskiego w 1466 pozostał w państwie krzyżackim; podczas wojny polsko-krzyżackiej 1520–21 obsadzony przez załogę polską (do 1525); od 1525 w Prusach Książęcych, dzielił ich losy polityczne i gospodarcze. W 1635 roku w mieście odbywały się wstępne pokojowe rozmowy polsko-szwedzkie (w kościele św. Bartłomieja) zakończone ostatecznie podpisaniem 26-letniego rozejmu w Sztumskiej Wsi.

 

Urząd dodaje, że w roku 1701 miasto zmieniło nazwę na Preussisch Holland (do roku 1945). W latach 1717-1719 Andreas Hildebrandt wybudował w kościele  św. Bartłomieja wspaniałe organy, które funkcjonują do dziś. W latach 1818 –1975 siedziba powiatu. Pod koniec XIX w. i do roku 1945 miasto posiadało swoje bogate tradycje piernikarskie (jeden z cukierników otrzymał tytuł Nadwornego Dostawcy Pierników, kolejny opatentował swoje wyroby). W 1833 starostwo powiatowe rozpoczęło wydawanie swojego pisma urzędowego, pierwszego tego typu na terenie Prus. W XIX i na początku XX wieku miasto rozwijało się, powstawały większe i mniejsze zakłady produkcyjne. Podczas I Wojny Światowej pod Pasłękiem powstał mogący pomieścić nawet 15 tysięcy osób, obóz jeniecki dla żołnierzy alianckich. Przy obozie założono cmentarz, na którym pochowanych zostało ponad tysiąc żołnierzy, głównie rosyjskich. W okresie XIX i na początku XX wieku funkcjonowała w mieście nieliczna gmina żydowska, do dziś zachował się cmentarz żydowski z kilkudziesięcioma macewami i grobami – najlepiej zachowana nekropolia wyznania mojżeszowego na terenie Warmii i Mazur. W okresie międzywojennym miasto powoli rozbudowywało się, zaczęły powstawać nowe osiedla. W dniu 23 stycznia 1945 roku miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie, w dniach następnych historyczne centrum (Stare Miasto) uległo ogromnemu zniszczeniu. Od 1945 r. miasto należy do Polski. W mieście i okolicy znajduje się sporo ciekawych zabytków, również z czasów średniowiecza. Jedna z miejskich legend głosi o ukryciu w niezbadanych podziemiach zamkowych słynnej bursztynowej komnaty.

Poniżej galeria zdjęć z perspektywy lotu ptaka autorstwa Pana Marcina Kłosińskiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama