Widok drewnianej cerkwi pokrytej gontem nie dziwi przemierzających południowe tereny Polski, jednak ten sam widok na północy kraju może się wydać dosyć niecodziennym. W miejscowości Godkowo (pow. elbląski) znajduje się przeniesiona z Kupnej (pow. przemyski) zabytkowa, drewniana cerkiew greckokatolicka.
Pod względem konserwacji zabytków jest to ewenement na skalę ogólnopolską, że udało się przenieść świątynię z południa. Dziś cerkiew cieszy oczy turystów, natomiast przed renowacją była bardzo zniszczona. W miejscowości Kupna pod Przemyślem znaleziono pochodzącą z początku XVIII w. cerkiew greckokatolicką.
Przetrwała działania wojenne, jednak na skutek deportacji ludności ukraińskiej w 1947 r. zaczęła ulegać stopniowej degradacji. Gdy podjęto próby jej przeniesienia, była to ruina z jedynie słabo zachowanymi elementami dwóch ścian. Prof. Romana wraz z grupą studentów zabezpieczyli ten materiał, po czym został on przewieziony do Godkowa w 2011 r. Część mieszkańców Kupnej była przeciwna temu procesowi, twierdząc, że powinno to pozostać na swoim miejscu, lecz dzięki dialogowi udało się ich przekonać, że to ma na celu ratowanie jej jako obiektu i danie nowego życia jako miejscu modlitwy.
Dom pogrzebowy zbudowano w formie i tradycji materiałowej charakterystycznej dla okolic Pasłęka — ściany wykonano z kamienia polnego. Nowe ze starym — symbioza z poszanowaniem zastanej wartości. Jej bryła wraz z dzwonnicą dopełniły kompozycji złożonej także cerkwi i cmentarza oraz ogrodzenia. Obiekt, wraz z domem pogrzebowym zgłoszono do ogólnopolskiego konkursu modernizacja roku i budowa XXI wieku. Obecnie inwestycja zdobyła ponad 200 głosów. Z województwa warmińsko-mazurskiego o wygraną w konkursie ubiega się 13 inwestycji.
Napisz komentarz
Komentarze