Przez gminę Pasłęk przebiegać będzie około 16 km nowej linii wysokich napięć. Inwestycja będzie prowadzona przez Centralną Jednostkę Inwestycyjną Polskiej Sieci Elektroenergetycznej w Warszawie. Przebudowa linii 400 kV Gdańsk Błonia-Olsztyn Mątki ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpiecznej pracy sieci przesyłowej w północno-wschodnim rejonie Polski. Projektowana linia 400 kV poprawiać będzie także warunki wyprowadzenia mocy z istniejących i projektowanych farm wiatrowych, w tym lokalizowanych na Morzu Bałtyckim. Inwestycja wpływać będzie również na zwiększenie możliwości przesyłowych na połączeniu transgranicznym Polska - Litwa, a tym samym zwiększa aktywny udział Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. – Obecna linia, która istnieje, jest jednotorowa – są 3 przewody zawieszone, nowa będzie 2-torowa, czyli będzie 2 razy po trzy przewody i będzie ona przebiegała inną trasą, ponieważ nie jesteśmy w stanie osadzić jej koło tej istniejącej. Ona z gminy Pasłęk wchodząc na teren gminy Elbląg, przecina już istniejące rezerwat na północ od jezior, alternatywą byłoby wybudowanie tej linii przez środek miasta, na co oczywiście nikt się nie zgodził. Stąd musimy ją przesunąć bardziej na południe. Nowa linia ma mieć łącznie długość ok 136 km – mówi Olgierd Żeromski ekspert ds. komunikacji społecznej z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej Polskie Sieci Elektroenergetyczne w Warszawie. Obecnie działająca linia energetyczna po zakończeniu nowej inwestycji nadal będzie działać. - Nie będzie sprzedana, ani rozebrana. Wszystko na to wskazuje, że na tym kierunku, czyli od Gdańska na południe kraju tym traktem będą tak ogromne potrzeby przesyłowe, że stanie się ona trzecim torem przesyłowym – dodaje Olgierd Żeromski ekspert ds. komunikacji społecznej z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej Polskie Sieci Elektroenergetyczne w Warszawie.
Konsultacje z mieszkańcami
Jeszcze przed wakacjami mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne i spotkania z właścicielami działek, przez które ma przebiegać linia. - Będziemy zobowiązani do wypłacenia wynagrodzenia za miejsce, gdzie będą posadowione słupy – to jest obszar ok. 10 x10 metrów jak i za każdy fragment działki, który znajdzie się w tzw. pasie technologicznym. Stawki są ustalane indywidualnie. Jest to rekompensata za obniżenie wartości nieruchomości. Trasa jest zaplanowana terenami rolnymi, odsuwamy się od infrastruktury mieszkalnej – na tyle, na ile się da – mówi Olgierd Żeromski ekspert ds. komunikacji społecznej z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej Polskie Sieci Elektroenergetyczne w Warszawie.
Prąd popłynie w 2028 roku
Budowa linii wysokich napięć zaplanowana jest na lata 2026 – 2027, natomiast jej uruchomienie do połowy 2028 roku. – Przez gminę Pasłęk będzie przebiegało około 16 km linii. Koszt budowy 1 kilometra, koszt budowy 1 km linii szacujemy obecnie na około 6 mln złotych. Będziemy odprowadzać podatek od tej inwestycji do gminy Pasłęk – informuje Olgierd Żeromski ekspert ds. komunikacji społecznej z Centralnej Jednostki Inwestycyjnej Polskie Sieci Elektroenergetyczne w Warszawie.
Obecnie w Polsce jest 110 stacji najwyższych napięć i 295 linii energetycznych. Są też połączenia transgraniczne. Do 2030 roku planowane się 172 inwestycje, ponad 3,5 tys. km nowych linii 400 kV, modernizacja 1,6 tys. km linii 400 kV oraz budowa nowych 11 stacji.
Napisz komentarz
Komentarze