piątek, 22 listopada 2024 01:48
Reklama

44 uczniów będzie uczyło się w szkole w Błudowie

W Szkole Podstawowej w Błudowie w gminie Młynary od nowego roku szkolnego naukę rozpocznie 44 uczniów. Najliczniejsza klasa będzie 10-osobowa. Ze względu na małą liczbę uczniów w szkole nie będzie 2 i 6 klasy.
44 uczniów będzie uczyło się w szkole w Błudowie

Autor: FB/Nie dla zamknięcia SP w Błudowie

Pierwsze informacje o zamknięciu szkoły podstawowej w Błudowie pojawiły się na początku 2019 roku. Natomiast w grudniu 2019 roku podczas sesji rady miejskiej radni podjęli uchwałę o likwidacji placówki. Natomiast na zamknięcie szkoły zgody nie wyraził kurator oświaty, protestowali także mieszkańcy. Wówczas kształciło się w niej 88 uczniów w klasach I-II oraz VI-VIII. Po trzech latach liczba uczniów zmniejszyła się o połowę. Od września 2022 roku naukę rozpocznie 44 uczniów. Będzie jedynie dwóch pierwszoklasistów.  - Do pierwszej klasy jeden rodzic zapisał dwie uczennice (siostry z jednej rodziny). Dziewczynki mieszkają w Kurowie Braniewskim, a więc do szkoły w Błudowie będą dojeżdżać przez Młynary, co znacznie wydłuży ich dojazd na lekcje i powrót do domu po zajęciach – mówi Renata Bednarczyk Burmistrz Młynar. - Jeśli w trakcie roku szkolnego dojdzie do rozwiązania tej klasy, wówczas gmina będzie zmuszona zapewnić wypłatę wynagrodzenia (ok. 90 tys. złotych) do końca roku szkolnego dla nauczyciela tejże klasy, nawet wówczas, gdy nie będzie wykonywał pracy – dodaje. Najbardziej liczna będzie klasa V – naukę w niej będzie kontynuowało 10 uczniów. W III klasie uczyć się będzie 7 dzieci, IV – 9, a w klasach VII i VIII – po 8 dzieci. Nie zostanie uruchomiona klasa 2 i 6. Dzieci z tych roczników uczą się w Szkole Podstawowej w Młynarach. 

 

Niższa subwencja oświatowa

W związku z mniejszą liczbą uczniów gmina Młynary otrzyma niższą subwencję oświatową. – W 2022 roku wyniosła ona około 12 tysięcy złotych na ucznia i tylko w nieznacznym stopniu pokrywa funkcjonowanie szkoły. Koszt utrzymania placówki to około 1,5 mln złotych. Subwencja oświatowa to 528 tys. złotych. Pozostałą część, czyli ponad 1 mln złotych musi ponieść gmina – mówi Renata Bednarczyk burmistrz Młynar. - Wysokość subwencji oświatowej, czyli dotacji Państwa na funkcjonowanie szkół, uzależniona jest od liczby uczniów, nie od ilości klas. Jeśli klasa liczy 2 uczniów Państwo wypłaci subwencję w wysokości 24 tys. na cały rok funkcjonowania tej klasy, jeśli analogiczna klasa w innej szkole liczyć będzie 20 uczniów Państwo na funkcjonowanie takiej klasy wypłaci subwencję w wysokości 240 tys. zł. Koszt utrzymania jednej klasy, np. pierwszej (wynagrodzenia nauczycieli) wynosi około 90 tys. złotych. Jeżeli w ciągu roku klasa zostanie rozwiązana,  bo na przykład, rodzice stwierdzą, że ich dziecko źle funkcjonuje w klasie mało licznej (np. 2 – osobowej) i przepiszą dzieci do innej szkoły, wówczas gmina i tak musi zapewnić wynagrodzenie nauczycielom takiej rozwiązanej klasy do końca roku szkolnego – dodaje burmistrz Młynar. 

Klasy w Szkole Podstawowej w Młynarach mają umiarkowaną liczbę uczniów. Najliczniejsza klasa liczy 22 osoby. Szkoła posiada salę gimnastyczną, a także jest wyposażona w liczne pracownie: biologiczno – przyrodnicza, chemiczna, matematyczna, fizyczna, językowa, cyfrowa, informatyczna, polonistyczna, historyczna, muzyczno-plastyczna. Gabinety specjalistów: logopedy, pedagoga, pielęgniarki zlokalizowane są w odrębnych pomieszczeniach. W szkole funkcjonuje stołówka i świetlica szkolna. Biblioteka, logopeda, pedagog dostępni są przez wszystkie dni tygodnia. W szkole w Młynarach w systemie jednozmianowym może uczyć się dwukrotnie większa liczba uczniów niż przewidywana liczba uczniów po połączeniu szkół.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama