piątek, 22 listopada 2024 03:57
Reklama

Młyn w Młynarach w konkursie Nasz Zabytek

Zakończył się I konkurs Nasz Zabytek. Komisja konkursowa wybierała zwycięzcę spośród 11 zabytków. W tym gronie znalazł się także Młyn w Młynarach.
Młyn w Młynarach w konkursie Nasz Zabytek

Autor: Most The Most

Do konkursu Nasz Zabytek fundacji Most the Most wpłynęły 22 zgłoszenia z województwa Warmińsko – Mazurskiego. Natomiast komisja konkursowa zwycięzcę wybierała spośród 11 propozycji. W tym gronie znalazły się ruiny młyna wodnego z Młynar. 

Dokładny czas powstania Młyna nie jest znany, jednak uważa się, że powstał znacznie wcześniej niż samo miasto. To właśnie od tej budowli wzięła się niegdyś nazwa Mühlhausen, a obecnie Młynary. Do dzisiaj w herbie miasta widnieje młyńskie koło nawiązujące do dawnego młyna. Historyczne dokumenty potwierdzają działalność młyna w 1327 roku, więc można zakładać, że powstał on w IV wieku. Młyn znajdował się na brzegu dawnego stawu młyńskiego. Woda zmagazynowana w stawie po pokonaniu progu wodnego utworzonym kanałem spadała z kilku metrów na koło młyńskie, powodując jego ruch, jednocześnie obracając żarna Młyna. W 1414 r. podczas wojny polsko krzyżackiej młyn uległ spaleniu, a następnie odbudowaniu. W 1902 r. uruchomiono w mieście elektrownie, wobec czego młyn był napędzany energią elektryczną, a staw młyński stał się niepotrzebny. W 1921 r. staw młyński został zasypany i zniwelowany do wysokości grobli młyna. Młyn funkcjonował do 1966 roku. Młyn nie był remontowany przez lata i uległ kompletnemu zniszczeniu. Teren dawnego stawu młyńskiego w obecnej formie funkcjonuje od 1976 r. kiedy to utworzono tam teren rekreacyjno-parkowy. W późniejszych latach utworzono tam amfiteatr i plac zabaw dla pobliskiego przedszkola. Od tego czasu nie prowadzono tam większych inwestycji. 

Zwycięzcą konkursu w województwie warmińsko-mazurskim została Synagoga w Barczewie w powiecie olsztyńskim. Teraz ruszył II etap konkursu, w którym mieszkańcy Barczewa i okolic mogą zgłaszać fundacji pomysły na funkcję społeczną zabytku. Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem zabytku Fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 mln złotych. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama