Zarząd powiatu elbląskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2021 rok. Regionalna Izba Obrachunkowa, a także komisje powiatu elbląskiego pozytywnie zaopiniowały wykonanie budżetu z 2021 roku. Podczas sesji rady powiatu szczegółowych informacji udzieliła radnym skarbnik powiatu elbląskiego.
- Zaplanowane dochody wykonano ponad plan. Wyniosły ponad 94 mln złotych. Źródłem dochodów powiatu elbląskiego w roku 2021 były subwencje, dotacje, udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, dochody własne, jak i własne majątkowe na łączną kwotę 94 mln 432 tys. złotych. Wydatki w 2021 roku wyniosły w powiecie elbląskim 93 mln 527 tys. złotych – mówi skarbnik powiatu elbląskiego Sabina Knifka.
Zarząd Dróg Powiatowych w Pasłęku wykonał 16 zadań inwestycyjnych, który pochłonęły ponad 13,5 mln złotych. Najdroższą inwestycją była przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej Drulity - Dargowo – Marzewo – 5,2 mln złotych przy udziale środków rządowych. Starostwo powiatowe w Elblągu zrealizowało 11 zadań inwestycyjnych, na kwotę 994 tysięcy złotych. Wśród tych inwestycji dostosowano budynek starostwa do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, a także zakup samochodów do przewozu osób dla Zespołu Szkół w Pasłęku oraz dla Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. – W pogoni za twardymi inwestycjami czasami brakuje czasu i środków na kulturę, sport i turystykę. Jesteście doświadczonymi radnymi, więc wiecie, że jest to praca zespołowa, także chciałbym podziękować zarządowi i radnym. Jesteśmy teraz w trudnej sytuacji po pandemicznej, koszty będą rosły, dlatego będą coraz trudniejsze decyzje i wybory jeżeli chodzi o wykonanie zadań. Ja, jako szef zarządu, porównując ten organizm do samochodu, najczęściej używam hamulca. Dobrze, że jest wspomaganie w postaci zarządu i można to wszystko przedyskutować. Na realizację zadań będziemy starali się pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych – mówi Maciej Romanowski starosta elbląski.
Radni byli także jednogłośni w sprawie udzielenia wotum zaufania zarządowi powiatu elbląskiego. Zanim jednak zagłosowali, kilkoro z nich zabrało głos, odnosząc się do przygotowanego raportu o stanie powiatu.
- Dla mnie rok 2021 był dobry, pomimo pandemii. Zrobiliśmy bardzo dużo. Mieliśmy do dyspozycji ponad 100 mln złotych, które wykorzystaliśmy dobrze. Na ponad 150 stronach raportu są informacje o tym, na co wydaliśmy te pieniądze – mówi radna powiatu elbląskiego Elżbieta Biczak. Powiat pieniądze przeznaczył m.in. na oświatę, zwiększenie bezpieczeństwa w powiecie, komunikację, politykę zdrowotną, na inwestycje m.in. drogowe. - Mnie, jako radną z gminy Rychliki, cieszy najbardziej to, że została wyremontowana droga z Kwietniewa do św. Gaju. Z drogi szutrowej, na którą mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat, dostaliśmy drogę najwyższej jakości. Droga prowadzi do ważnego miejsca w historii Polski, czyli Sanktuarium św. Wojciecha – dodaje radna.
- Ta droga do św. Gaju jest bardzo ważna. Nasza inicjatywa została doceniona zarówno przez wojewodę, jak i przez arcybiskupa. Ale wspomnę także o ulicy Zamkowej i zabytkowym moście to też była duża inwestycja. Warto także podkreślić, że dotujemy prace przy zabytkach i kontynuujemy konkurs na najpiękniejszą wieś powiatu elbląskiego – mówi Dariusz Barton radny powiatu elbląskiego. – Przypomnę także burzliwą dyskusję dotyczącą likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Rangórach. Było to spowodowane kwestiami finansowymi. Ale pojawił się pomysł. W Połoninach w Nadbrzeżu prywatni właściciele zaczęli rozważać rewitalizację tego zespołu i mają pomysł, by utworzyć tam prywatny dom opieki dla osób starszych – dodaje.
- Budżet w 2021 roku rozpoczęliśmy na poziomie około 70 mln złotych, a skończyliśmy na około 100 mln złotych. I to jest sukces w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Inwestycje są widoczne m.in. na drogach, czy w szkołach – mówi radny powiatu elbląskiego Andrzej Sidor. Pozytywnie działalność zarządu powiatu elbląskiego ocenił także radny Lech Popiołek, natomiast wiceprzewodniczący rady podczas sesji absolutoryjnej wytknął kilka nieudanych inwestycji.
- Raport oceniam pozytywnie. Ale jednocześnie chce dać motywację zarządowi do dalszej pracy. Wykonujemy dużo inwestycji, ale nie możemy spocząć na laurach. Część rzeczy nie udało się zrealizować – np. łącznik pomiędzy Pasłękiem, zjazd z S7, by nie rozjeżdżać ulicy Zamkowej. Chciałbym rzucić ziarno motywacji do dalszej ciężkiej pracy zarządu i pozyskiwania środków, by nasze inwestycje drogowe były realizowane – mówi Krzysztof Gago wiceprzewodniczący rady powiatu elbląskiego.
- Czasami drobne sprawy wywołują wielkie zainteresowanie. Uczestniczę od kilku lat w pracach komisji konkursowej na najpiękniejszą wieś. Wsie pięknieją, nawet te 1 tys. zł wyróżnienia jest motywacją do działania. Inicjatywa bardzo fajna i powinna być kontynuowana – zaznaczyła podczas sesji rady powiatu radna Krystyna Chojnacka – Borosiewicz.
- Jestem pod wrażeniem pod wykonaniem raportu. Oceniam ten raport pozytywnie. Jestem pod wrażeniem pracy i kontaktów zarządu nie tylko z nami, ale i z poszczególnymi wójtami gmin – dodał radny powiatowy Robert Bieliński.
Podczas sesji rady powiatu głos w sprawie wykonania budżetu zabrała także przewodnicząca rady powiatu elbląskiego Genowefa Kwoczek. - Oceniam bardzo dobrze pracę zarządu Budżet, który modyfikowaliśmy przez cały rok, był tak projektowany, by nie zabrakło na realizacje żadnego zadania. Wszystkie były prawidłowo realizowane w ubiegłym roku. Zadania inwestycyjne były odważne, ale i rozważne. Poruszamy się w ramach możliwości budżetu. Ale nie brakuje odważnych decyzji dotyczących m.in. remontów dróg, termomodernizacji, zakupów inwestycyjnych – jak m.in. kupno drukarki 3D dla Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym – mówi przewodnicząca rady powiatu elbląskiego.
Na inwestycje w 2021 roku wydano 17 mln 559 tys. złotych. Najwięcej pochłonął transport, m.in. remonty dróg, ale także transport publiczny. W 2021 roku wykonano ponad 1 mln wozokilometrów – co kosztowało ponad 3 mln złotych. Powiat otrzymał na to dotacje z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych oraz dotację od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
Napisz komentarz
Komentarze