Rysując w plenerze, mieliśmy okazję nie tylko podnieść umiejętności warsztatowe posługiwania się kompozycją i perspektywą w rysunku, ale również odczuć i ukazać w pracach niepowtarzalny klimat krakowskich skwerów i zakątków. Wypełniając szkicowniki kolejnymi pracami - obserwowaliśmy przechodniów, rejestrowaliśmy detal architektoniczny zabytkowych budowli, uważnie przyglądaliśmy się otoczeniu, wychwytując interesujące elementy, które mogły stanowić wartościowe tworzywo dla prac plastycznych.
Pobyt w Krakowie obfitował również w okazje do obcowania ze wspaniałymi dziełami sztuki znajdującymi się w kolekcjach muzealnych. Twórczość dawnych mistrzów stanowiła dla uczestników wyjazdu źródło inspiracji i punkt wyjścia do artystycznego dialogu. Odwiedziliśmy między innymi: Muzeum Narodowe, Galerię Malarstwa Polskiego w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom - Pracownię Tadeusza Kantora oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricotekę.
Z pewnością plener pozwolił połączyć rozwój praktycznych umiejętności z odkrywaniem historii sztuki za pośrednictwem uważnego oglądu arcydzieł sztuki polskiej. Mamy nadzieję, że zalążek umiejętności i wiedzy zdobytej w Krakowie będzie bodźcem do dalszego, indywidualnego rozwoju!
info: M. Wolska, źródło: Powiat Elbląski
Napisz komentarz
Komentarze