piątek, 22 listopada 2024 13:07
Reklama

Jak się przygotować na blackout? Kluczowy może być grill

Nikogo nie chcemy straszyć, ale coraz częściej słychać, że w Polsce może zabraknąć prądu. Co zrobić, gdy już dojdzie do blackoutu?
Jak się przygotować na blackout? Kluczowy może być grill

Autor: iStock

– Stanowczo stwierdzam, że nie ma żadnego zagrożenia blackoutem. Polski system energetyczny działa stabilnie, a pojawiające się doniesienia niepotrzebnie wywołują niepokoje, szczególnie w sytuacji wojny na Ukrainie – powiedział kilka dni temu Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Dodał, że elektrownie koncernu mają zapasy węgla, a podpisane kontrakty zabezpieczają potrzeby.

Ale są też głosy, że musimy się przygotować przynajmniej na dłuższe przerwy w dostawie prądu. Ekstremalna sytuacja to blackout – nagła przerwa w dostawie prądu. I nie chodzi tylko o to, że komuś w domu zacznie się rozmrażać lodówka. Skutki takiego zdarzenia są poważniejsze. Wystarczy kilkadziesiąt minut awarii, a stają pociągi, nie działa sygnalizacja świetlna w miastach, samoloty na lotniskach zostają uziemione i nie można niczego kupić w sklepie.

Wystarczy przypomnieć sobie kwiecień 2008 roku, kiedy śnieżyca w okolicach Szczecina przewróciła słupy elektroenergetyczne. Dwie główne linie przesyłowe w regionie zachodniopomorskim zostały przerwane. Szczecin i kolejne miejscowości zostały pozbawione prądu.

Obecnie nastrojów nie studzi ani awaria jednego z bloków elektrowni w Jaworznie, ani pożar w drugim jej bloku.

Jak się przygotować na blackout?

Temu właśnie poświęcona jest jedna z części poradnika wydanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Eksperci radzą, żeby wcześniej zapewnić sobie alternatywne zasilanie. Chodzi o agregat prądotwórczy i rezerwę paliwa. Zabezpieczy nam to długotrwały dostęp do prądu.

– W przypadku ewakuacji niezwykle przydatny będzie naładowany powerbank oraz ładowarka samochodowa – podaje RCB.

Dobrze jest też wcześniej przygotować listę najpotrzebniejszych rzeczy. Musi się w tym zestawie znaleźć latarka i komplet baterii. Przyda się także radio na baterie. Oprócz latarki trzeba przygotować świece, gotówkę, zapałki lub zapalniczkę, apteczkę i jedzenie.

Musi to być taka żywność, którą można spożyć bez podgrzania czy gotowania.

RCB radzi też, żeby mieć grilla ogrodowego. Pomoże przygotować posiłki.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama