Działalność Szpitala Powiatowego w Pasłęku była jednym z tematów podczas październikowej sesji rady miejskiej w Pasłęku. Radny Jan Tyliński dopytywał m.in. o wykonywanie badań USG. - docierały do mnie sygnały, że na badanie USG czeka się około 2-3 miesięcy. Czy tak faktycznie jest?
- Problemem nie jest dostępność sprzętu, ale problem z dostępnością lekarzy radiologów. Chcąc ten problem rozwiązać, chcemy aparat USG, na którym w tej chwili pracują lekarze radiolodzy, zostanie przekazany endokrynologowi, który sam będzie wykonywał badania USG tarczycy. Takich badań wykonujemy około 400. I mamy nadzieję, że to pozwoli rozładować kolejki – poinformowała Iwona Chełchowska prezes szpitala powiatowego w Pasłęku. Placówka planuje także kupić tomograf komputerowy i zmodernizować pomieszczenia na potrzeby pracowni TK. – Tomograf ma służyć pacjentom z oddziału chorób wewnętrznych i poradni specjalistycznych. Zdecydowaliśmy się na zakup tego sprzętu, ponieważ uważamy, że obecnie tomograf komputerowy jest podstawowym badaniem. Niejednokrotnie nasi pacjenci znajdują się w ciężkim stanie. Są wożeni do szpitali w Elblągu. Chcemy zmniejszyć ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, a także zminimalizować czas oczekiwania na opis badania. To jest ogromne zadanie, ale prowadzimy rozmowy z lekarzami – dodaje prezes szpitala. - Zakup tomografu komputerowego to duża inwestycja. A jeśli jest problem z kadrą i nie będzie komu opisywać tych badań to co dalej? – dopytywała podczas sesji rady miejskiej radna Elżbieta Hulanicka. - Nie ryzykowałabym inwestycji za 8 mln złotych nie mając wcześniej zabezpieczonej kadry. Już pozyskaliśmy przyszłego kierownika oddziału rehabilitacyjnego. Poza tym prowadzę rozmowy z lekarzami, którzy pracują na oddziale wewnętrznym, którzy będą wspierali oddział rehabilitacji – dodaje prezes szpitala powiatowego w Pasłęku.
Obecnie na terenie szpitala trwa jedna z większych inwestycji – rozbudowa centrum rehabilitacji stacjonarnej oraz ośrodka rehabilitacji leczniczej dziennej dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. Zakończenie inwestycji planowane w lutym 2023 roku, wiadomo natomiast, że prace nie zostaną ukończone w terminie. – Chcemy, by ta inwestycja zakończyła się na przełomie marca i kwietnia 2023 roku. Będziemy świadczyć usługi dla pacjentów, którzy potrzebują opieki rehabilitacyjnej w warunkach stacjonarnych. Będzie 25 łóżkowy oddział i będziemy zajmować się pacjentami wymagającymi rehabilitacji ogólnoustrojowej. Poza tym rehabilitacja dziecięca, która obecnie działa w miejscu oddziału dziecięcego zostanie przeniesiona do tego budynku – mówi prezes szpitala. W pasłęckim szpitalu rozwijają się także świadczenia opiekuńczo-pielęgnacyjne. - Nasz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wyspecjalizował się w opiece i pielęgnowaniu pacjentów bardzo ciężko chorych. Ponad 90 procent naszych pacjentów to są pacjenci w stanie wegetatywnym, nieprzytomni, wymagający stałego nadzoru lekarza i stałej profesjonalnej opieki pielęgniarskiej. Ci pacjenci wymagają żywienia dojelitowego, ciągłego odśluzowywania, sami nie są w stanie oddychać – mówi Iwona Chełchowska prezes szpitala powiatowego w Pasłęku. Rozpoczynając świadczenie tych usług w 2010 roku było 3 pacjentów, obecnie jest ich 15.
Napisz komentarz
Komentarze