Widząc delikatność i kruchość naszego maluszka naturalnie obchodzimy się z nim jak z jajkiem. Tymczasem dziecko musi mieć możliwość “odkrywania świata” w możliwie niezaburzony, naturalny sposób. Oczywiście pewna pomoc jest mu potrzebna, jednak bez przesady. Ale po kolei.
Połóż dziecko na macie. Niech odkrywa świat!
Pierwszym, co należy zrobić, to wyjąć niemowlę z leżaczka i położyć je na macie. To umożliwi mu zainteresowanie się światem dookoła i próbę dotarcia do niego, co będzie stymulować rozwój mięśni. Zrezygnuj też z chodzika - dziecko nauczy się chodzić w nieprawidłowy sposób, co może mieć negatywny wpływ na jego rozwój.
Gdy malec już znajdzie się na macie, zdejmij mu skarpetki! Dzięki temu będzie się bawić palcami u stóp, łapać nimi zabawki i czuć podłogę. Wszystko to pozytywnie wpłynie na rozwój motoryczny niemowlęcia.
Jeżeli chodzi o wybór zabawek, musisz nieco ograniczyć dziecku wybór. Często zasypujemy maluchy zabawkami w ramach prezentów, a im więcej mają one funkcji, tym bardziej zainteresowane wydaje się dziecko. Jednak nadmiar zabawek i nadmierna stymulacja różnymi rodzajami bodźców może wprawić pociechę w osłupienie i dezorientację.
Podczas zabawy z dzieckiem ogranicz więc liczbę zabawek w jego otoczeniu, które naraz świecą, ruszają się, wydają dźwięki itd.
Lepszym wyborem będzie dobór trzech, maksymalnie czterech zabawek o różnej fakturze - twardej, miękkiej, gładkiej, chropowatej itd. - i rozłożenie ich dookoła dziecka na macie w taki sposób, żeby niezależnie od strony, w którą spojrzy, jakaś zabawka znajdowała się w zasięgu wzroku.
Chcąc sięgnąć interesującej go zabawki, dziecko będzie musiało się trochę napracować. I dobrze! Nie ułatwiaj mu tego zanadto, bo próbując się przemieścić, dziecko będzie rozwijać zdolności motoryczne. Bobas powinien też sam wybrać, która zabawka go interesuje, a następnie się z nią zapoznać.
Pozycje do zabawy z dzieckiem
Warto także zapoznać się z pozycjami, w których można się bawić z dzieckiem do trzeciego miesiąca, trzymając je na kolanach. Kolana powinny być trochę wyżej od Twoich bioder.
Jedną z takich pozycji jest ułożenie dziecka nogami do siebie. Głowa niemowlęcia powinna spoczywać na Twoich kolanach, a miednica być oparta o Twój brzuch. Następnie podaj dziecku zabawkę w okolicy jego kolan “na środku”. By ją zobaczyć, będzie musiało się napracować. Gdy będzie próbowało sięgnąć zabawki, pracować będą jego mięśnie brzuszka.
Alternatywną pozycją jest wyprostowanie jednej nogi i zgięcie drugiej. Następnie należy położyć dziecko na brzuchu, nogami w dół (na wyprostowanej nodze). W tej pozycji malcowi łatwiej jest podnieść głowę, a świat ogląda z innej, nowej perspektywy. Pokazuj dziecku zabawkę, trzymając ją nisko, i powoli wysuwaj ją na boki, by malec kręcił głową.
Potrzebujesz pomocy lub wsparcia?
Jeżeli chcesz poznać więcej użytecznych wskazówek, jak bawić się z dzieckiem odpowiedzialnie, by wspierać jego rozwój psychoruchowy, zajrzyj na stronę Fizjo Baby&Lady. Znajdziesz tam nie tylko sposoby na dobrą zabawę, ale także wartościowe informacje dotyczące fizjoterapii dziecięcej.
--materiał sponsorowany--
Napisz komentarz
Komentarze