wtorek, 3 grudnia 2024 18:49
Reklama

Jak bawić się z niemowlęciem do 6 miesiąca życia, by wspierać rozwój psychoruchowy?

Producenci zabawek i sprzętów dla dzieci wymyślają coraz to nowsze sposoby na zaczepienie uwagi malców. Rodzice są szczęśliwi, widząc, jak dziecko po raz pierwszy chodzi przy pomocy chodzika, albo wyraźnie interesuje się i cieszy z kolejnej świecącej zabawki. Chcąc mieć pewność, że malec nie zmarznie, ubierają go aż do przesady. Co łączy wszystkie wyżej wymienione? Mogą szkodzić rozwojowi psychoruchowemu dziecka.
Jak bawić się z niemowlęciem do 6 miesiąca życia, by wspierać rozwój psychoruchowy?

Autor: fot. Unsplash

Widząc delikatność i kruchość naszego maluszka naturalnie obchodzimy się z nim jak z jajkiem. Tymczasem dziecko musi mieć możliwość “odkrywania świata” w możliwie niezaburzony, naturalny sposób. Oczywiście pewna pomoc jest mu potrzebna, jednak bez przesady. Ale po kolei.

Połóż dziecko na macie. Niech odkrywa świat!

Pierwszym, co należy zrobić, to wyjąć niemowlę z leżaczka i położyć je na macie. To umożliwi mu zainteresowanie się światem dookoła i próbę dotarcia do niego, co będzie stymulować rozwój mięśni. Zrezygnuj też z chodzika - dziecko nauczy się chodzić w nieprawidłowy sposób, co może mieć negatywny wpływ na jego rozwój.

Gdy malec już znajdzie się na macie, zdejmij mu skarpetki! Dzięki temu będzie się bawić palcami u stóp, łapać nimi zabawki i czuć podłogę. Wszystko to pozytywnie wpłynie na rozwój motoryczny niemowlęcia.

Jeżeli chodzi o wybór zabawek, musisz nieco ograniczyć dziecku wybór. Często zasypujemy maluchy zabawkami w ramach prezentów, a im więcej mają one funkcji, tym bardziej zainteresowane wydaje się dziecko. Jednak nadmiar zabawek i nadmierna stymulacja różnymi rodzajami bodźców może wprawić pociechę w osłupienie i dezorientację.

Podczas zabawy z dzieckiem ogranicz więc liczbę zabawek w jego otoczeniu, które naraz świecą, ruszają się, wydają dźwięki itd.

Lepszym wyborem będzie dobór trzech, maksymalnie czterech zabawek o różnej fakturze - twardej, miękkiej, gładkiej, chropowatej itd. - i rozłożenie ich dookoła dziecka na macie w taki sposób, żeby niezależnie od strony, w którą spojrzy, jakaś zabawka znajdowała się w zasięgu wzroku.

Chcąc sięgnąć interesującej go zabawki, dziecko będzie musiało się trochę napracować. I dobrze! Nie ułatwiaj mu tego zanadto, bo próbując się przemieścić, dziecko będzie rozwijać zdolności motoryczne. Bobas powinien też sam wybrać, która zabawka go interesuje, a następnie się z nią zapoznać.

Pozycje do zabawy z dzieckiem

Warto także zapoznać się z pozycjami, w których można się bawić z dzieckiem do trzeciego miesiąca, trzymając je na kolanach. Kolana powinny być trochę wyżej od Twoich bioder.

Jedną z takich pozycji jest ułożenie dziecka nogami do siebie. Głowa niemowlęcia powinna spoczywać na Twoich kolanach, a miednica być oparta o Twój brzuch. Następnie podaj dziecku zabawkę w okolicy jego kolan “na środku”. By ją zobaczyć, będzie musiało się napracować. Gdy będzie próbowało sięgnąć zabawki, pracować będą jego mięśnie brzuszka.

Alternatywną pozycją jest wyprostowanie jednej nogi i zgięcie drugiej. Następnie należy położyć dziecko na brzuchu, nogami w dół (na wyprostowanej nodze). W tej pozycji malcowi łatwiej jest podnieść głowę, a świat ogląda z innej, nowej perspektywy. Pokazuj dziecku zabawkę, trzymając ją nisko, i powoli wysuwaj ją na boki, by malec kręcił głową.

Potrzebujesz pomocy lub wsparcia?

Jeżeli chcesz poznać więcej użytecznych wskazówek, jak bawić się z dzieckiem odpowiedzialnie, by wspierać jego rozwój psychoruchowy, zajrzyj na stronę Fizjo Baby&Lady. Znajdziesz tam nie tylko sposoby na dobrą zabawę, ale także wartościowe informacje dotyczące fizjoterapii dziecięcej.

--materiał sponsorowany--


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama