poniedziałek, 25 listopada 2024 07:21
Reklama

Jak zachować się podczas spotkania z dziką zwierzyną?

W trakcie wakacji większość z nas chętnie będzie spędzała czas na łonie natury. Może zdarzyć się tak, że nasze drogi przetną się ze ścieżkami dzikich zwierząt. Podpowiadamy, jak należy się wtedy zachować.
Jak zachować się podczas spotkania z dziką zwierzyną?

Autor: fot. iStock

Jeżeli wybieramy się do lasu, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to dom dzikich zwierząt. Zazwyczaj trzymają się one z dala od szlaków turystycznych i intensywnie uczęszczanych przez ludzi ścieżek, ale może się zdarzyć, że spotkamy je na swojej drodze. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim zachować spokój i starać się powoli oddalić z tego miejsca. Warto uważać, by zwierzęcia po prostu nie wystraszyć, ani nie wykonywać ruchów, które mogłoby wyglądać dla niego jak atak.

Jeśli na spacer udajemy się z psem, ważne jest, by trzymać go na smyczy. Zdarzają się przypadki, że to właśnie psy są atakowane przez dziki lub inne zwierzęta leśne. Głównie dlatego, że biegający luzem pupil zbliża się do zwierzyny, oszczekuje ją, w wyniku czego pada ofiarą ataku.

Trzeba również pamiętać, aby nie dotykać, a przede wszystkim nie zabierać ze sobą młodych zwierząt. Choć mogą wyglądać na porzucone przez swoich rodziców, wcale tak nie musi być.

„Nie należy zbytnio zbliżać się do takich zwierząt, dotykać ich i pod żadnym pozorem zabierać ich z lasu. Pozostawianie młodych zwierząt samych, np. zajęcy, saren czy dzików, to nie brak dbałości o potomstwo ze strony rodziców, ale wręcz przeciwnie - objaw troski o ich byt. To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia.” - czytamy w zaleceniach wydanych przez Lasy Państwowe.

źródło: Lasy Państwowe
 

W przypadku podejrzenia, że zwierzę jest ranne lub chore, niezwłocznie trzeba skontaktować się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii, Strażą Miejską, Policją lub inną organizacją zajmującą się ochroną zwierząt.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama