piątek, 22 listopada 2024 08:55
Reklama

Mrówki w domu i bloku – jak się ich pozbyć?

Mrówki w mieszkaniu i domu to problem, który może dotknąć każdego. Wystarczy np. przynieść je razem z kwiatami. Owady często znajdują też drogę do naszych czterech ścian poprzez miejsca zupełnie niepozorne, takie jak zsyp na śmieci. Jak, naturalnymi sposobami, pozbyć się niechcianych gości?
Mrówki w domu i bloku – jak się ich pozbyć?

Autor: iStock

W drodze po lepsze warunki

Zadaniem mrówek jest walka o przetrwanie, dlatego w nieustannej wędrówce szukają nie tylko pożywienia, ale i lepszych warunków bytowych. Domy i mieszkania są doskonałym środowiskiem dla rozwoju tych owadów, ze względu na wilgoć i temperatury sprzyjające rozmnażaniu. Choć to bardzo pożyteczne stworzenia - zjadają małe szkodniki i wzbogacają glebę uprawną - we wspólnym obcowaniu z człowiekiem mogą być prawdziwym utrapieniem.

Zaczyna się niewinnie

Jeśli w swoim domu lub mieszkaniu spotkasz jedną mrówkę, prawdopodobnie wkrótce odkryjesz, że masz do czynienia z całą plagą owadów. Najchętniej kolonie wybierają na swoją podróż takie miejsca jak fugi, rogi pomiędzy ścianami i podłogą, narożniki pod szafkami itp. Ze względu na doskonały węch, bez problemu znajdują drogę do pożywienia, dlatego najpopularniejszym celem, jaki sobie obierają, są nasze kuchnie. Wystarczy okruch chleba lub kropla słodkiego soku, aby owady zgromadziły się licznie w celu uzupełnienia swoich zapasów.

Czego nie lubią mrówki?

Aby pozbyć się mrówek, konieczne jest dbanie o czystość i usuwanie wszelkich resztek jedzenia. Podczas ich obecności warto też chować do lodówki pieczywo, słodkie desery, owoce i produkty mięsne. Należy też zaobserwować drogę, którą się poruszają, a następnie w miejscach, które ją przecinają rozsypać lub wylać to, co je odstrasza. Pomocne mogą okazać się np. przyprawy popularne w wielu domach. Regularne „przeszkadzanie” mrówkom w dotarciu do celu sprawi, że po kilku dniach, zniechęcone zrezygnują z pomieszkiwania w naszych czterech ścianach i znajdą inny cel.

Jakich składników można użyć?

Produkty sypkie i suche:

- sól,
- pieprz,
- soda oczyszczona,
- cynamon,
- proszek do pieczenia,
- liście laurowe,
- majeranek,
- mięta,
- lawenda.

Produkty płynne (można rozłożyć np. nasączone waciki):

- woda z sokiem z cytryny,
- ocet,
- olejek lawendowy,
- cytrusowy olejek eteryczny.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama