Czas jest ograniczony
Osoby, które chciałyby skorzystać z programu przyspieszonej diagnostyki, muszą pamiętać, że badania nie wchodzą w zakres przywilejów pacjenta na stałe. Trwanie akcji przewidziane jest na okres pomiędzy 1 lipca a 31 grudnia br. Aby z niego skorzystać, należy wykorzystać e-skierowanie na pakiet badań, które aplikacja Internetowe Konto Pacjenta wystawi automatycznie, po wypełnieniu stosownej ankiety. Osoby nieposiadające IKP mogą skontaktować się w tym celu z infolinią pod nr 989.
Które placówki realizują świadczenie?
Lista placówek realizujących programowe świadczenia widoczna jest w Internetowym Koncie Pacjenta. Taką informację można uzyskać również kontaktując się z infolinią, a także na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania, gdzie przygotowana została mapka z oznaczeniem gabinetów. Mapka ma być aktualizowana, ale jak na razie z naszego regionu znalazł się na niej tylko jeden gabinet świadczący usługi w ramach tego programu. Jest to Gabinet diagnostyczo-zabiegowy, Małgorzata Karoń Specjalistyczna Praktyka położniczo-ginekologiczna - znajdujący się w Nowym Dworze Gdańskim.
Skierowanie na podstawie pytań
Aby uzyskać skierowanie, należy wypełnić ankietę, która pomoże wytypować, jakie badania będą kluczowe w diagnostyce pacjenta. Pytania w niej zawarte dotyczą m.in.: masy ciała, wzrostu, obwodu mierzonego w pasie; ryzyka chorób układu krwionośnego; aktywności fizycznej; nawyków żywieniowych i używek; ryzyka chorób onkologicznych. Osoby powyżej 65 r.ż. skorzystają z ankiety w łatwiejszej formie (TAK/NIE).
Jakie badania przysługują w ramach programu?
Pakiet dla kobiet:
- morfologia ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- poziom cholesterolu,
- stężenie glukozy,
- enzymy wątrobowe,
- kreatynina,
- badanie moczu,
- kwas moczowy,
- krew w kale.
Pakiet dla mężczyzn:
- morfologia krwi obwodowej,
- cholesterol,
- stężenie glukozy,
- enzymy wątrobowe,
- badanie moczu,
- kreatynina,
- krew w kale,
- badanie w kierunku raka prostaty.
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- badanie rytmu serca,
- pomiary parametrów ciała oraz wyliczenie wskaźnika masy ciała.
Reklama
Rusza "Profilaktyka 40 plus". Sprawdź gdzie i jakie badania wykonasz
Przez najbliższe pół roku osoby powyżej 40 r.ż. będą miały możliwość skorzystania z pakietu badań profilaktycznych. 1 lipca rusza zapowiadany od wielu tygodni program „Profilaktyka 40 plus”, którego zadaniem jest wytypowanie wśród pacjentów czynników i objawów chorobowych, we wczesnym etapie ich rozwoju.
- 01.07.2021 10:07 (aktualizacja 05.08.2023 12:27)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze