czwartek, 21 listopada 2024 23:14
Reklama

Przepis na tradycyjne, domowe jagodzianki. Zrób je samodzielnie

Jagodzianki to smak lata, który wielu z nas kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa. Cukiernie w sezonie wakacyjnym prześcigają się w oferowaniu różnych odmian tych charakterystycznych wypieków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbować wykonać je samodzielnie w zaciszu własnego domu.
Przepis na tradycyjne, domowe jagodzianki. Zrób je samodzielnie

Autor: iStock

Jaka powinna być jagodzianka?

Ta słodka bułka wypełniona jagodami jest hitem wśród słodkich wypieków. Niektórzy przemierzają nawet kilometry, aby znaleźć „tę jedyną”, która skradnie ich serce. Prawdziwa jagodzianka powinna mieć maślany smak i tyle owoców, ile tylko uda się zmieścić w cieście. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również skarbnica witamin A, B, C i PP oraz selenu, miedzi, manganu i cynku. Składniki odżywcze jagód pomagają wzmocnić odporność organizmu, chronią przed nowotworami, skutecznie pomagają zwalczyć ból oraz biegunkę. Jej dobroczynne działanie obejmuje też usuwanie z organizmu szkodliwych bakterii.

Jak zrobić jagodzianki według tradycyjnego przepisu?

Składniki na ciasto:

- 25 gramów świeżych drożdży
- 2/3 szklanki mleka
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- szczypta soli
- 4 żółtka oddzielone od białek
- 1/3 szklanki cukru
- pół szklanki śmietany kwaśnej 18 proc. tłuszczu
- pół kostki prawdziwego masła
 

Składniki na nadzienie:

- pół kilograma świeżych jagód
- 1/3 szklanki cukru
- 3 stołowe łyżki mąki ziemniaczanej

Składniki na kruszonkę:

- ¼ kostki zimnego, twardego masła
- 1/3 szklanki cukru
- ¾ szklanki mąki pszennej

Składniki na lukier:

- pół szklanki cukru pudru
- 2 łyżki stołowe mleka

Wykonanie:

1. Drożdże pokruszyć w naczyniu, dodać do nich łyżeczkę cukru, 50 ml mleka i wymieszać, aż rozpuszczą się i osiągną jednolitą konsystencję. Następnie dodać dwie łyżki mąki, ponownie wymieszać i odstawić do wyrośnięcia na ok. pół godziny.

2. Pozostałą część mąki wsypać do osobnego naczynia. Dodać mleko, szczyptę soli, oddzielone od białek żółtka jaj, śmietanę oraz wcześniej przygotowany rozczyn drożdży.

3. Do miksera podłączyć końcówkę z tzw. „hakiem” i wyrabiać ciasto, aż stanie się lepkie i plastyczne. Można wyrobić je również ręcznie. Do gotowego ciasta dodać ciepłą część masła i jeszcze raz zagnieść na jednolitą masę. Tak przygotowane ciasto należy szczelnie przykryć i schować do lodówki na całą noc.

4. Następnego dnia przygotować nadzienie, dodając do siebie umyte wcześniej jagody, cukier i mąkę ziemniaczaną.

5. W międzyczasie przygotować również kruszonkę, rozgniatając palcami składniki do uzyskania sypkiej konsystencji. Gotową posypkę schować do lodówki.

6. Ciasto podzielić na 10 kawałków. Każdy z nich rozwałkować i uformować w okrągły placek, nałożyć 2-3 łyżki stołowe nadzienia i zlepić tak, jak lepi się pierogi, po czym lekko docisnąć, aby nadać bułeczkom nieco spłaszczonego kształtu. Gotowe jagodzianki odstawić na ok. pół godziny w temperaturze pokojowej.

7. Za pomocą pędzla, bułeczki posmarować białkiem roztrzepanym z łyżką mleka i posypać kruszonką.

8. Jagodzianki piec przez ok. 15 – 20 minut (aż się zarumienią) w temperaturze 180 st. C.

9. Cukier puder wymieszać z mlekiem i tak powstałym lukrem „skropić” upieczone bułki.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama