Jesienią do przeprowadzenia jest wiele prac w ogrodzie. Trzeba zadbać o glebę, rośliny, narzędzia ogrodnicze. Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy umożliwia cieszenie się zdrową zielenią na wiosnę. Pielęgnacja trawnika pozwoli utrzymać go dobrej kondycji przez kolejne sezony. Podpowiada Plantet.pl
Pamiętaj o przekopaniu gleby na jesień i jej nawożeniu
O przekopaniu gleby warto pomyśleć nie tylko na wiosnę. Dobrym pomysłem będzie zrobienie tego już na jesień, aby poprawić jej strukturę, zwiększyć wilgotność. Zostanie właściwie przygotowana na nadchodzący sezon. Pamiętaj o tym, że na skutek uprawy roślin gleba mocno się zbija i osiada. Przekopanie jej jesienią pozwala na utworzenie się przez zimę struktury guzełkowatej. Dochodzi do tego w wyniku zamarzania i rozmarzania wody.
Kolejną korzyścią przekopania gleby przed zimą jest efektywniejsze nawożenie. Rozbijasz grudki ziemi, dzięki czemu lepiej wymieszasz z nią nawóz. Plusem będzie też zmniejszenie rozwoju rozmaitych chorób. Odkrywając glebę na zimę, zapobiegasz inwazji szkodników. Wydobędziesz je z głębszych warstw na powierzchnię gleby, dzięki czemu zostaną zjedzone przez ptaki lub zginą pod wpływem ujemnej temperatury.
Przekopane podłoże lepiej wchłania wodę z roztopów, czyli zwiększa się jego poziom wilgotności. To z kolei sprzyja lepszemu rozwojowi roślin. Mają one dogodne warunki do wzrostu. Proces ten zostaje przyspieszony. Warto przekopać glebę na zimę, aby szybciej się nagrzewała. W ten sposób możliwe będzie rozpoczęcie uprawy zdecydowanie szybciej. Spulchnioną glebę wzbogać o nawóz naturalny w postaci obornika lub kompostem. Z nawozów mineralnych wybierz preparat z fosforem i potasem.
Zadbaj o trawnik
Na jesień konieczne jest zadbanie o trawnik. Skoś trawę, przeprowadź wertykulację i aerację. Jeśli przeprowadzisz te zabiegi, trawnik przetrwa okres zimowy w lepszej kondycji i szybciej odzyska ładny wygląd na wiosnę. Ostatnie koszenie przypada zwykle na koniec października lub początek listopada, w zależności od temperatury. Przytnij trawę na wysokość mniej więcej 4 cm, aby przeciwdziałać pleśni śniegowej. Wertykulację przeprowadza się w przypadku zbitego i sfilcowanego trawnika, porośniętego mchem. Następnym krokiem jest usuniecie suchego materiału z niego. Potem możesz przystąpić do aeracji w celu rozluźnienia zbitej murawy i jej napowietrzenia.
Co zrobić z liśćmi?
Liście nie powinny zalegać w ogrodzie, szczególnie dotknięte zmianami chorobowymi. Najwięcej opada ich w październiku, dlatego na bieżąco je usuwaj. Możesz wykorzystać część liści do użyźnienia gleby. Nie mogą one jednak zalegać na trawniku, bo blokują dostęp do promieniowania słonecznego. Trawa zaczyna blaknąć, zostaje osłabiona i zamiera. Pamiętaj o tym, że mokre liście stanowią zagrożenie. Można się na nich łatwo poślizgnąć. Usuń je ze schodów, ścieżek ogrodowych, podjazdów i tarasu. Warto mieć własny kompostownik w ogrodzie i umieścić w nim liście. Proces kompostowania przyspieszysz poprzez dodanie specjalnego preparatu dostępnego w sklepie ogrodniczym.
Zabezpiecz odpowiednio rośliny na zimę
Istotne jest zabezpieczenie roślin na zimę, aby były chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Szkodzi im przede wszystkim mróz. Zabezpiecz przede wszystkim rośliny młode, świeżo posadzone. Dobrym pomysłem będzie ściółkowanie przy wykorzystaniu torfu i kory. Zaleca się też bielenie drzewek oraz krzewów zarówno owocowych, jak i dekoracyjnych. Możesz zabezpieczyć ziemię wokół roślin obornikiem lub kompostem. W ten sposób będą chronione i jednocześnie odżywione.
Rośliny zimozielone najlepiej przykryć agrowłóknina białą. Będą chronione przed promieniowaniem słonecznym i śniegiem. W przypadku drzew i krzewów iglastych dobrym rozwiązaniem jest obwiązanie ich sznurkiem lub specjalną żyłką ogrodniczą. Ma to na celu zapobieganie łamaniu się gałęzi. Z kolei rośliny w donicach na tarasie lub balkonie zaleca się przenieść na zimę do suchego i chłodnego miejsca. Jeśli nie masz takiej możliwości, okryj je słomą lub gałązkami iglastymi.