niedziela, 20 kwietnia 2025 20:36
Reklama

Nowe technologie w rolnictwie

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
  • 08.02.2023 11:46
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowe technologie w rolnictwie

Nowoczesne technologie to nieodłączny element współczesnego świata. Coraz chętniej wykorzystywane są także w rolnictwie. W ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przewidziano wsparcie inwestycji, które unowocześnią europejskie tereny wiejskie. Zwiększenie zastosowania technologii cyfrowych to szansa na wydajniejsze uprawianie ziemi i podniesienie jakości plonów. To także rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska, co jest kluczowym kierunkiem rozwoju dla Unii Europejskiej.

Rolnictwo precyzyjne

 

Potrzeba zwiększonej dbałości o środowisko bez wątpienia stymuluje rozwój nowych technik i technologii w rolnictwie, w tym coraz częstsze wykorzystywanie rozwiązań z obszaru IT i wprowadzenie innych rozwiązań wspierających rolnictwo precyzyjne.

 

Automatyzacja i cyfryzacja agrokultury doprowadziły m.in. do powszechnego tworzenia map topograficznych oraz dokładnego śledzenia stanu gleby i kondycji roślin w celu precyzyjnego siewu i dawkowania nawozów. Choć trudno w to uwierzyć, to, co dziś jest oczywiste, jeszcze kilkanaście lat temu pozostawało jedynie w sferze marzeń. Nowoczesne urządzenia i programy stale obserwują pole cyfrowo podzielone na wycinki. Następnie materiał przesyłają do oprogramowania. Następnie powadzona jest analiza zebranych informacji, a później wskazanie, jakie rozwiązania będą najlepsze dla każdego fragmentu. 

 

Rolnictwo 4.0 to rolnictwo precyzyjne, w którym dostęp do danych w czasie rzeczywistym i możliwość optymalizacji warunków glebowych przekłada się na jak najwyższą jakość produktu. Kontrola pozwala kosztowo zoptymalizować uprawy, a tym samym prowadzi do ekonomicznego wzrostu gospodarstw. Rolnik wie, jak dużo nawozu czy środków ochrony roślin musi zastosować, dzięki czemu nie ponosi ryzyka niedoszacowania lub przeszacowania budżetu. 

 

Skutkiem przetwarzania parametrów takich jak: poziom nawodnienia, odżywienie roślin czy prawdopodobieństwo wystąpienia szkodników i chorób, jest obniżenie ilości stosowanych pestycydów. Fundamentalne znaczenie ma także możliwość selektywnego rozpylenia środków chwastobójczych bezpośrednio na pasożyty i ograniczenia rozprzestrzeniania się skażenia na resztę upraw. Innowacje w gospodarstwach rolnych to droga do maksymalizacji produkcji, przy jak najmniejszej ingerencji w naturę.

 

O przykładowych zastosowaniach nowoczesnych technologii oświetleniowych w uprawach szklarniowych opowiada film, jaki można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=6oiS70ee5SA

 

 

Wsparcie innowacyjności 

 

Wśród najważniejszych działań w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 należy wymienić Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Celem interwencji jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, w tym cyfrowych, technologii lub innowacji czy racjonalizację technologii produkcji.

Wsparcie dotyczące nowych technologii możliwe będzie także w ramach interwencji Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Jej celem jest ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne. Doposażenie gospodarstw w nowoczesny sprzęt i technologie, w tym rozwiązania cyfrowe, pozwoli producentom rolnym skuteczniej realizować systemy na rzecz ochrony środowiska i klimatu, takie jak ekoschematy i zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne.

 

 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia nowych technologii i innowacji w rolnictwie, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Fot. www.canva.com

 

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama