Istnieje wiele czynników, które mają istotny wpływ na kondycję paznokci. Noszenie manicure hybrydowego przez zbyt długi czas, może okazać się kłopotem w przyszłości. Podobny niezamierzony efekt może przynieść niewłaściwe ściąganie i nakładanie tego typu manicure.
Specjalna pielęgnacja
Płytka paznokcia narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, które mogą osłabić ją na długi czas. Diety cud, głodówki czy jadłospis ubogi m.in. w cynk, biotynę, krzem, witaminy z grupy A i B, żelazo oraz magnez. Również częste stosowanie kosmetyków zawierających aceton oraz obgryzanie paznokci mają wpływ na ich osłabienie.
Pierwsze niepozorne objawy mogą nie zapowiadać zbliżającej się katastrofy. Kiedy płytka zaczyna matowieć, coraz częściej paznokcie łamią się – mimo tego, że nie są zbyt długie, a ostatecznie rozdwajają się nawet skrócone do minimum, konieczna może się okazać kompleksowa pielęgnacja.
Niestety zwykłe obcięcie paznokci, nie sprawi magicznie, że zaczną rosnąć widocznie mocniejsze. Potrzeba tutaj konkretnego działania, za pomocą diety, kosmetyków, suplementów i wakacji wykonywania niszczących zabiegów.
Odpowiednia dieta to podstawa
Zacznijmy od podstaw, czyli od odpowiedniej diety. Pragnąć odżywić zniszczone paznokcie, należy dostarczyć organizmowi właściwych witamin i minerałów. Zanim sięgniemy po sztuczną suplementacje, która również może okazać się pomocna – ale do tego przejdziemy w dalszej części artykułu, lepiej jest dostarczyć ich naturalną wersję. Składniki odżywcze pochodzące wprost ze spożywanych pokarmów zazwyczaj są lepiej przyswajalne, od swoich zamienników w tabletkach.
Takie działanie nie przyniesie natychmiastowych efektów, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Dlatego zacząć należy od przeanalizowania aktualnej diety, aby uzupełnić ją o produkty, w których znajdują się najważniejsze elementy.
Biotyna – minimalna dawka tego składnika to 0,03mg, jednak wartość bezpiecznie zwiększyć do 1,2mg. Doskonałym źródłem są: soja, wątroba wołowa, drożdże piwne, orzechy włoskie, drożdże piwne, jajka po poddaniu obróbce termicznej, tuńczyk, sardynki, migdały, awokado.
Witamina B12 - 0,2 mg to minimalna dawka dla dorosłego człowieka, jednak przyjmowanie wyższych dawek nie spowoduje efektów ubocznych, ponieważ nadmiar zostanie wydalony wraz z wodą. Witamina dostępna jest m.in. w: wołowinie, wieprzowinie, drobiu, jagnięciny, rybach, nabiale, odżywczych produktach drożdżowych, jajkach.
Kwas foliowy – 0,4mg dawka zalecana, nie powinno się przekraczać 1mg, w tym wypadku warto zauważyć, że przyswajalność syntetycznego kwasu foliowego jest wyższa niż naturalnie dostępnego. Dostarczamy go organizmowi spożywając: surowe zielone warzywa, rośliny strączkowe, cytrusy, zboże pełnoziarniste, wątróbka, drożdże, mango.
Cynk – 10-15mg dziennie. Naturalnie występuje w: wątróbce wieprzowej, jajkach, rybach, owocach morza, a w szczególności ostrygach, sezamie, migdałach, kiełkach pszenicy, pestkach dyni, kakao, czosnku.
Krzem – dzienne zapotrzebowanie to około 15-40mg. Najlepszymi jego źródłami są: pokrzywa, skrzyp, podbiał, czosnek, mleczko pszczele, warzywa, owoce, płatki owsiane, chleb razowy.
Witamina A – 0,7mg dziennie u kobiet. Witaminę przyswoimy spożywając: szpinak, sałatę, marchew, pomidor, brzoskwinię, wiśnię, makreli, śledziu, tuńczyku, jajkach, maśle śmietanie, tłustych serach.
Specjalna pielęgnacja
Pierwszym krokiem ku polepszeniu kondycji naszych paznokci jest odstawienie tego, co im szkodzi. Dlatego na jakiś czas najlepiej jest zrezygnować z: manicure hybrydowego, kosmetyków zawierających aceton, metalowych pilniczków i zbyt mocnego wycinania skórek. A w przyszłości manicure wykonywać jedynie u tych stylistek, które ukończyły kurs paznokci wykonywanych daną metodą. Jeśli zmywamy ręcznie naczynia można do tego założyć rękawiczki, dzięki temu paznokcie nie będą mieć kontaktu z chemią, która może je dodatkowo osłabiać.
Olejek z drzewa sandałowego to produkt, który idealnie sprawdzi się w pielęgnacji bardzo zniszczonych paznokci. Jego podstawową zaletą jest fakt, że nie trzeba go zmywać zmywaczem do paznokci. Olejek można zakupić w aptece. Należy go codziennie wcierać w płytkę paznokcia i pozostawić do wchłonięcia. Najlepiej zrobić to o takiej porze dnia, kiedy mamy chwilę dla siebie, aby nie zatłuścić żadnych przedmiotów.
Dobre odżywki w postaci lakieru oferują takie firmy jak Sally Hansen. Jednak konieczność zmywania starych warstw kosmetyku determinuje do używania jej na późniejszym etapie, kiedy paznokcie będą już nieco wzmocnione. Kiedy już zauważymy poprawę można wypróbować Sally Hansen Nail Rehab, która stanowi świetną odżywczą bazę pod lakier do paznokci.
Suplementacja
To czego nie jesteśmy w stanie wypracować dietą, czy to ze względu na brak czasu na analizę własnego jadłospisu, czy to ze względu na upodobania kulinarne, możemy nadrobić poprzez odpowiednią suplementację. Należy jedynie pamiętać, że w większości przypadków lepiej przyswajalne dla naszego organizmu są źródła naturalne.
Odwiedzając aptekę możemy zapytać farmaceuty o polecane suplementy na zdrowe paznokcie. Aktualnie jest wiele dostępnych produktów służących temu celowi. Jeśli nie lubimy suplementów w postaci tabletek, możemy wypróbować misie-żelki na zdrowe paznokcie.
Medicover Vital Włosy Skóra Paznokcie, to suplement łączący najważniejsze składniki dla naszych paznokcie m.in.: krzem, biotyna, witamina C, cynk. Także, będzie dobrym uzupełnieniem diety, dla tych osób, które nie są w stanie zapewnić sobie dziennej normy powyższych składników.
Jeżeli paznokcie mimo zastosowania powyższych rad nadal są problematyczne, najlepiej będzie skonsultować się z dermatologiem. Na podstawie zebranego wywiadu oraz podstawowych badań lekarz zaleci dalsze działania.