Pielęgnacja trawnika - regularność i odpowiedni sprzęt to podstawa
Przestrzeń z pięknie prezentującym się trawnikiem jest wizytówką przydomowego ogrodu. By jednak cieszyć się nienagannym wyglądem takiej nawierzchni, trzeba wdrożyć w życie dobre praktyki w zakresie jej pielęgnacji. Poza pieleniem czy używaniem środków na chwasty, konieczne jest także regularne nawadnianie trawy. I choć wydawać by się mogło, że w tak prozaicznej czynności nie da się popełnić żadnego błędu, bardzo często prawda okazuje się zgoła inna. Prześledźmy zatem najczęstsze pomyłki, jakie popełniają właściciele trawników, gdy planują ich pielęgnacyjną rutynę i przypatrzmy się charakterystyce najpopularniejszych narzędzi do podlewania trawy.
Gdy chodzi o zakres sprzętów ułatwiających pielęgnowanie trawy, wymienić można klasyczną konewkę, tak zwane węże, zraszacze czy opryskiwacze ogrodowe w Castoramie i sklepach z tożsamym asortymentem. Wybór odpowiedniego narzędzia najlepiej podyktować własnymi potrzebami i preferencjami. Konewka jest na przykład wystarczająca, gdy trawnik ma minimalny rozmiar. Wąż ogrodowy przydaje się na nieco większej powierzchni, z kolei opryskiwacz ułatwia pracę, bo działa pod ciśnieniem i umożliwia jednoczesne rozprowadzanie stosowanych w ogrodzie środków chemicznych.
Odpowiednia pora podlewania trawnika
Przechodząc natomiast do kluczowych zasad pielęgnacji trawnika, a raczej błędów, jakich w trakcie nie należy popełniać, zacząć trzeba od odpowiedniej pory podlewania trawy. Latem, gdy nasłonecznienie jest dość spore, optymalną godziną na rozpoczęcie prac w ogrodzie jest 18. Jeśli wieczory spędzasz w pracy albo nie chcesz przeznaczać ich na czynności pielęgnacyjne na zewnątrz, na takowe poświęć wczesne godziny ranne, najlepiej te przed 10.
Stosując się do podanego przedziału czasowego, przyczynisz się do utrzymania dobrej kondycji trawy. Woda, która osiada na źdźbłach w środku słonecznego dnia, szybko bowiem wyparowuje. Dodatkowo parzy też powierzchnię roślin, w konsekwencji sprawiając, że ta staje się żółta. A z tak zaniedbaną trawą już niewiele da się niestety zrobić.
Optymalny i wystarczający czas podlewania trawnika
Kolejną kwestią jest wystarczająca długość zraszania trawnika. Węże ogrodowe o średniej wielkości przekładają się na czas podlewania, który powinien wynosić mniej więcej 30 minut. Takie prace należy przeprowadzać dwa lub trzy razy w tygodniu. Jeśli zapomnisz o ich regularnym praktykowaniu, trawa po prostu wyschnie. Uważaj też, by nie przesadzić ze zbyt dużym ciśnieniem strumienia wody. O wiele lepiej podlewać nawierzchnię w sposób delikatny i przemyślany. Taki, który w konsekwencji jej nie uszkadza.
Zachowując profesjonalizm, wyposaż się również w potrzebne akcesoria. Poza wspomnianym już wężem, niezbędna wydaje się szybkozłączka do wody. Bardzo przydatne są także środki na chwasty, które eliminują nagminnie pojawiające się w trawie zielsko. Możesz ich używać za pomocą nadmienionego już opryskiwacza.
Stosując się do powyższych zasad, jesteś w stanie zachować trawnik w nienagannej kondycji przez cały sezon. Pamiętaj tylko o odpowiedniej porze podlewania nawierzchni i optymalnym czasie trwania takiej pielęgnacji.