wtorek, 28 stycznia 2025 23:03
Reklama

Co warto wiedzieć o herbicydach?

Herbicydy nazywane są środkami chwastobójczymi, ponieważ przeznaczone są do zwalczania chwastów na polach uprawnych. Chwasty to rośliny niepożądane w uprawie. Mogą nimi być inne rośliny uprawne lub gatunki występujące naturalnie w środowisku, a nie uprawiane w celach zarobkowych. Herbicydy będące środkami ochrony roślin dzieli się na selektywne i nieselektywne. Od tego podziału uzależniony jest często termin ich aplikacji.
  • 28.10.2024 11:21
  • Autor: Grupa tipmedia
Co warto wiedzieć o herbicydach?

Herbicydy nieselektywne

Do tej grupy środków ochrony roślin należy zaliczyć produkty, zwalczające całą roślinność występującą na powierzchni traktowanej. W tej grupie zdecydowanie dominują produkty zawierające substancję czynną glifosat np. Agrosar 360 SL, Roundup 360 plus. 

Do nieselektywnych środków chwastobójczych można zaliczyć także desykanty. Jednak liczba środków w tej grupie jest bardzo mała, a najczęściej wykorzystywaną substancją czynną jest karfrentrazon etylu.

Herbicydy selektywne

Działają one wybiórczo, czyli zwalczają określone gatunki chwastów i są bezpieczne dla roślin uprawnych. Mogą być stosowane podczas sezonu wegetacyjnego. Pozwalają na skuteczną regulację zachwaszczenia w wybranych gatunkach, co ważne wykazują też zróżnicowaną skuteczność w stosunku do chwastów. Określana jest ona mianem wrażliwości chwastów na działanie produktu i jest szczegółowo opisana w etykiecie środka.

Jak działają herbicydu?

Każda z substancji czynnych ma określony mechanizm działania. Związki o tym samym sposobie działania zostały sklasyfikowane przez HRAC w grupy. Za mechanizm działania, uznawany jest wpływ na określone procesy fizjologiczne lub biochemiczne zachodzące w roślinach, które pod wpływem związku ulegają zakłóceniu. Efektem działania herbicydu jest zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie. Niektóre substancje czynne dają bardzo charakterystyczne objawy np. grupa 4, dawniej O, powoduje deformacje.

Kiedy stosować herbicydy?

Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ termin aplikacji w dużej mierze zależy od właściwości substancji czynnej. Warto jednak podkreślić, że chwasty w niskich fazach rozwojowych są zwalczane skuteczniej i przy zastosowaniu niższych dawek herbicydów, niż te o zaawansowanym wzroście. Wybierając termin zastosowania środka chwastobójczego, warto mieć na uwadze również fazę rozwojową uprawy.

Na stronie https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy--c-001013 można znaleźć herbicydy - środki chwastobójcze niezbędne do eliminacji chwastów z prowadzonych upraw.

Materiał partnera


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrachnaTreść komentarza: Ktoś dobrą kasiorę zarobi. Myślą ,że ludzie to jacyś niedorobieni,ktorym trzeba było opracować instrukcję ,beznadziejną zresztąData dodania komentarza: 2.09.2022, 18:24Źródło komentarza: Bareja był prorokiem: ławka w kształcie Polski. Zanim usiądziesz, przeczytaj 15-punktowy regulaminAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Duże zainteresowanie i już brak miejsc.Data dodania komentarza: 24.08.2022, 14:00Źródło komentarza: Kajakiem z Jeleni w stronę DruznaAutor komentarza: PasleczankaTreść komentarza: Świetna impreza! Gratuluję organizacji i chęci robienia tego co robicie w naszym miasteczku i to z tak małym budżetem. A pan burmistrz po raz kolejny zapomniał nazwisk organizatorów. Brak przygotowania czy może brak szacunku? A moze to już jego tradycja?Data dodania komentarza: 23.08.2022, 15:22Źródło komentarza: Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku za nami [fotogaleria]Autor komentarza: PodpisTreść komentarza: Platformuane pieprzenie. Jak to sie ma do Pasłęka?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 16:18Źródło komentarza: Szukamy dodatkowej pracy, żeby opłacić rachunkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: wcale się nie dziwięData dodania komentarza: 4.08.2022, 18:35Źródło komentarza: Poszukiwany listem gończym ukrywał się w PasłękuAutor komentarza: Joanna2307Treść komentarza: Fajna impreza, więcej takich.Data dodania komentarza: 1.08.2022, 10:09Źródło komentarza: Drzewko za nakrętki - za nami kolejny ekologiczny festyn w Pasłęku [zdjęcia]
Reklama
Reklama