Herbicydy nieselektywne
Do tej grupy środków ochrony roślin należy zaliczyć produkty, zwalczające całą roślinność występującą na powierzchni traktowanej. W tej grupie zdecydowanie dominują produkty zawierające substancję czynną glifosat np. Agrosar 360 SL, Roundup 360 plus.
Do nieselektywnych środków chwastobójczych można zaliczyć także desykanty. Jednak liczba środków w tej grupie jest bardzo mała, a najczęściej wykorzystywaną substancją czynną jest karfrentrazon etylu.
Herbicydy selektywne
Działają one wybiórczo, czyli zwalczają określone gatunki chwastów i są bezpieczne dla roślin uprawnych. Mogą być stosowane podczas sezonu wegetacyjnego. Pozwalają na skuteczną regulację zachwaszczenia w wybranych gatunkach, co ważne wykazują też zróżnicowaną skuteczność w stosunku do chwastów. Określana jest ona mianem wrażliwości chwastów na działanie produktu i jest szczegółowo opisana w etykiecie środka.
Jak działają herbicydu?
Każda z substancji czynnych ma określony mechanizm działania. Związki o tym samym sposobie działania zostały sklasyfikowane przez HRAC w grupy. Za mechanizm działania, uznawany jest wpływ na określone procesy fizjologiczne lub biochemiczne zachodzące w roślinach, które pod wpływem związku ulegają zakłóceniu. Efektem działania herbicydu jest zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie. Niektóre substancje czynne dają bardzo charakterystyczne objawy np. grupa 4, dawniej O, powoduje deformacje.
Kiedy stosować herbicydy?
Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ termin aplikacji w dużej mierze zależy od właściwości substancji czynnej. Warto jednak podkreślić, że chwasty w niskich fazach rozwojowych są zwalczane skuteczniej i przy zastosowaniu niższych dawek herbicydów, niż te o zaawansowanym wzroście. Wybierając termin zastosowania środka chwastobójczego, warto mieć na uwadze również fazę rozwojową uprawy.
Na stronie https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy--c-001013 można znaleźć herbicydy - środki chwastobójcze niezbędne do eliminacji chwastów z prowadzonych upraw.