Kiedy i jak sadzić cebulki zawilca greckiego?
Zawilce greckie, których cebulki dostępne są tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/produkt/anemon-blanda-mix-10-szt.html, umieszcza się w ziemi od września do listopada lub na wiosnę od kwietnia do czerwca (wówczas zakwita w drugim roku po posadzeniu). „Jesienne” cebule zimują w podłożu, gdzie hartują się i wzmacniają przed wejściem w sezon wegetacyjny. Kiełkują najbliższej wiosny, wypuszczając białe, niebieskie i jasnofioletowe kwiaty.
Stanowisko dla zawilca greckiego
Przygotuj podłoże dla roślin – próchnicze, bogate w składniki pokarmowe i przepuszczalne. Cebule namocz w wodzie przez 12-24 godziny przed posadzeniem. Wchłoną wilgoć, dzięki czemu łatwiej i szybciej się ukorzenią. Następnie umieść je na głębokości 6-8 cm w ziemi, w odstępach co 15-25 cm. Z jednej cebulki wyrośnie od 1 do 3 łodyg.
Zawilce greckie najbardziej lubią miejsca lekko zacienione. Często sadzi się je pod drzewami i krzewami, dającymi ochronę przed bezpośrednimi promieniami słońca. W jednym miejscu rosną nawet przez kilkanaście lat.
Jak pielęgnować zawilca greckiego?
Roślina wymaga umiarkowanie wilgotnej gleby. Poradzi sobie nawet z okresową suszą, jednak wtedy nie zakwitnie. Jeśli bezdeszczowe dni przedłużają się, podlewaj go regularnie niewielką ilością wody, jeśli rośnie w półcieniu i nieco hojniej w słońcu. Po przekwitnięciu ogranicz podlewanie.
Przez całą wiosnę i okres kwitnienia potrzebują dużych ilości substancji odżywczych. Oprócz żyznej gleby konieczny jest nawóz do roślin kwitnących.
Kiedy kwiaty zaschną, zaprzestań podlewania, bo roślina zaczyna przygotowywać się do zimy. Cebule zawilca pozostają w ziemi do wiosny, ale dla ochrony przed mrozem okrywa się je ściółką z kory, szyszek lub stroiszu.
Kiedy kwitnie zawilec grecki?
Roślina zakwita na wiosnę – w marcu i kwietniu. Osiąga do 30-40 cm wysokości, więc zwykle znajduje się na pierwszym planie kompozycji roślinnych w ogrodzie.
Najpiękniej prezentuje się w grupie, dlatego sadź cebulki po kilka obok siebie w wyznaczonych odstępach. Kwiaty zawilca mają kolor biały, różowy, niebieski i fioletowy.
Kompozycje z zawilcem greckim w ogrodzie
Zawilce greckie sadzi się w towarzystwie innych roślin, które kwitną wiosną. Dobrym towarzystwem są dla nich nie tylko byliny, ale także krzewy i drzewa. Nawet jeśli terminy kwitnienia zawilca i np. hortensji nie pokrywają się, to warto rozjaśnić okolicę krzewu tą rośliną kobiercową.
Na towarzyszy dla zawilca greckiego dobierz:
- w ogrodzie angielskim: azalie, różaneczniki i wrzośce,
- w ogrodzie wiejskim: chabry bławatki, aksamitki, nagietki, dziwaczki i cynie,
- w ogrodzie nowoczesnym: tawułę japońską, irysy i hiacynty,
- w ogrodzie skandynawskim: jałowca nadbrzeżnego, krokusy, cebulicę śnieżną i trzęślicę modrą.
Rośliny, które lubią się z zawilcami, to również: śnieżyca, rannik, śnieżnik, tulipan i hebe.
Świętuj nadejście wiosny z zawilcem greckim w ogrodzie!
To jedna z roślin, które jako pierwsze zakwitają po zimie. Choć pochodzi z ciepłego klimatu, to świetnie sobie radzi wiosną z nocnymi przymrozkami. Jeśli zastanawiasz się, którą roślinę okrywową do ogrodu wybrać, zawilec czeka na Twoją decyzję, zwłaszcza jeśli planujesz rabatę w odcieniach koloru niebieskiego i fioletu z białymi akcentami!